همشهری آنلاین: اشپیگل آنلاین در گزاشی نوشت طرح "معامله قرن" ترامپ به منزله خداحافظی با کشوری به نام فلسطین است.

Deal of the Century

به گزارش دویچه‌وله، اشپیگل آنلاین روز شنبه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) مقاله‌ای با عنوان "طرح داماد" منتشر کرد. در بخش آغازین این مقاله که توسط دومینیک پترز و کریستف زودو تهیه شده، آمده است: «در سال ۱۹۹۳ رهبر جنبش آزادی‌بخش فلسطین، یاسر عرفات، به طور رسمی پذیرفت که کشور اسرائیل از بین نخواهد رفت. اکنون جانشین او، محمود عباس، باید بپذیرد که کشوری به نام فلسطین ایجاد نخواهد شد.»

در ادامه مقاله به نقل از دولت آمریکا تاکید شده است که در طرح داماد ترامپ و دو همکار او، جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه، و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، چیزی به نام کشور مستقل فلسطین در نظر گرفته نشده است.

کوشنر پیش‌تر در این باره گفته است: «وقتی ما از دو کشور مستقل حرف می‌زنیم برای دو طرف به یک معنا نیست و هر کدامشان تصورات خود را دارند.»

از دید فلسطینی‌ها، آمریکا با چنین طرحی بیش از پیش اعتبار خود را از دست می‌دهد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، طرح کوشنر را "معامله بی‌شرمی" خوانده و گفته است که این طرح "به درک واصل خواهد شد". حماس و "جهاد اسلامی فلسطین" نیز با "معامله قرن" مخالفند.

برخی از کشورهای منطقه، از جمله ایران و اردن هم مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده‌اند. رئیس مجلس شورای اسلامی، جرد کوشنر را "جوانک بی‌تجربه"‌ای خوانده است که "در حال خلق ماجراجویی در منطقه است".

در ادامه گزارش اشپیگل آنلاین آمده است که اواخر ژوئن سال جاری ایالات متحده و چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس یک "کارگاه آموزشی اقتصادی" با عنوان "صلح و رفاه" در بحرین برگزار می‌کنند.

در این "کارگاه" قرار است به فلسطینیان نشان داده شود که برای آنان چه توانایی اقتصادی بالقوه‌ای در طرح نهفته است؛ منافع اقتصادی‌ای که از جانب کشورهای عربی در اختیار آنان گذاشته می‌شود. معلوم نیست که این کشورها در ازای کمک اقتصادی به فلسطینیان چه امتیازاتی دریافت می‌کنند.

نویسندگان مقاله اشپیگل تاکید می‌کنند که طرح امتیازهای اقتصادی برای فلسطینیان در ازای امتیازهای جغرافیایی برای اسرائیل، از مدت‌ها پیش ایده‌ بنیامین نتانیاهو بوده است.  نتانیاهو معتقد است که چنین طرحی می‌تواند زمینه‌های تفاهم با فلسطینیان را فراهم کند اما خودش تاکنون در این زمینه اقدام نکرده است.

نتانیاهو در "کارگاه آموزشی" بحرین شرکت نخواهد کرد و هنوز معلوم نیست چه کسی او را در آنجا نمایندگی می‌کند.

در مقاله اشپیگل آنلاین ضمن اشاره به شهرک‌سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن که متعلق به فلسطینیان است تصریح شده که دولت اسرائیل حاضر به بازپس‌دادن این مناطق نخواهد شد. در این مناطق صدها هزار یهودی خانه ساخته‌اند و اگر قرار باشد وادار به ترک خانه‌هایشان شوند، اسرائیل در معرض خطر جنگ داخلی قرار خواهد گرفت.

کد خبر 443176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =