همشهری آنلاین: یک گردشگر فرانسوی با اشاره به وضعیت نابه‌سامان سواحل ایران و زباله‌های رها شده در طبیعت، گفت: حدود ۵۰ سال پیش ما هم در فرانسه اشتباه‌های بزرگی داشتیم و طبیعت را به مخاطره انداختیم، به نظر می‌آید ایران درحال تکرار همان اشتباه‌ها است.

ایران اشتباه‌های ۵۰ سال پیش فرانسه را تکرار می‌کند

به گزارش ایسنا، ژان برای دومین بار به ایران سفر کرده بود، در سفر قبلی شهرهای تاریخی ایران، مثل اصفهان، کاشان، شیراز، یزد و تهران را دید و این‌ بار به همراه یک گروه هفت نفره به نوار غربی ایران و استان‌هایی همچون خوزستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان و نوار ساحلی دریای خزر سفر کرد.

او گفت: «کاسپین» یکی از با اهمیت‌ترین دریاچه‌های دنیا است، خوشحال بودم که قرار است در این سفر آن را ببینم، حدود ۵ هزار کیلومتر راه آمدیم تا به بزرگ‌ترین دریاچه کره زمین برسیم اما همه آن زیبایی که درباره‌اش خوانده و شنیده بودم در میان زباله‌ها و بی‌نظمی احاطه شده بود. از بهم ریختگی ساحل، حجم زباله و اقداماتی که بیشتر به تخریب منجر شده است، تعجب کردم.

این گردشگر که از حامیان محیط زیست است، اضافه کرد: دکه‌هایی که به عنوان کافه و رستوران در ساحل ساخته شده، به قدری نامنظم، بهم ریخته و ناپایدار بود که انگار قرار است تا ۲۰ سال دیگر وجود نداشته باشند.

وی ادامه داد: ایران کشور بسیار زیبایی است، متاسف شدم وقتی دیدم مردم طبیعت را محافظت نکرده و به آن احترام نمی‌گذارند. در برخی مناطق مثل سواحل مازندران و گیلان به نظر می‌رسد عمداً می‌خواهند زیبایی را از بین ببرند. این رفتار غیرمسئولانه چندان خوشایند نیست.

این گردشگر فرانسوی گفت: موضوع حفظ طبیعت اصلاً ربطی به ایرانی و یا فرانسوی بودن ندارد. این مشکل، بین‌المللی است و کشورهای زیادی از گذشته تا به حال با آن درگیر بوده‌اند. در فرانسه هم این اشتباه‌ها رخ می‌داد، اما با آگاه شدن مردم به ترمیم و جبران اشتباه‌های گذشته پرداختند. وقتی طبیعت را زیبا نگه داریم نسل‌های آینده هم از آن بهره‌مند خواهند شد.

کد خبر 443073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار