همشهری آنلاین: معاون استاندار تهران با تشریح نتیجه نهایی بررسی کارشناسی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در دی ماه ۹۷ اعلام کرد: پیمانکار مربوطه پیش از حادثه هشت بار اخطار گرفته بود اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌داد.

آخرین اسامی مصدومان و جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات

به گزارش ایرنا، محمد تقی‌زاده،  معاون استاندار تهران علت حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات را نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس بیان کرد و گفت: در طول مسیر واژگونی اتوبوس، ضعف علائم ترافیکی و جدول‌کشی مشهود است؛ هیچ‌گونه ایمن‌سازی توسط بلوک‌های محافظ سیمانی و گاردریل انجام نگرفته بود در حالی که به نظر می‌رسد در صورت وجود گاردریل استاندارد خودروهای سنگین، میزان خسارت و تلفات جانی به شدت کاهش پیدا می‌کرد.

در این حادثه که چهارم دی ماه ۹۷ رخ داد ۱۰ تن شامل هشت دانشجو، راننده و یکی از اولیای دانشجویان کشته و ۱۳ تن نیز زخمی که در بیمارستان‌ها بستری شدند؛ این اتوبوس ۳۵ سرنشین داشت. بر اساس گزارش‌ها اتوبوس واژگون شده پس از خروج از مسیر اصلی به تاسیسات بتنی در حال ساخت مربوط به آب برخورد می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران به مشخصات مسیر وقوع حادثه اشاره و تشریح کرد: طول کل این مسیر هفت کیلومتر و شیب آن حدود ۷.۵ درصد در برخی نقاط است و در تعدادی از پیچ‌ها شیب عرضی و زاویه گردش به صورت استاندارد اجرا نشده و نیاز به اصلاح و بازبینی دارد.

تقی‌زاده ادامه داد: اتوبوس حادثه‌دیده از نوع شهاب و مدل سال ۱۳۸۱ بود که بنا به اظهارات مسئولان این خودرو از حدود ۲ ماه قبل از بروز حادثه توسط پیمانکار به کار گرفته شده و در زمان وقوع حادثه فاقد برگه معاینه فنی بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: قرارداد ایاب و ذهاب کارکنان و دانشجویان بین دانشگاه آزاد به عنوان کارفرما و یک شرکت به عنوان پیمانکار حمل و نقل به صورت یکساله از ۱۸ فروردین سال ۹۷ تا پایان همان سال برای تامین ۵۰ دستگاه اتوبوس منعقد شده بود.

وی یادآور شد: پس از حادثه و به دنبال عملکرد نامناسب و نارضایتی مکرر دانشجویان از نحوه سرویس‌دهی شرکت پیمانکار، فعالیت آن به استناد قرارداد فردای روز حادثه یعنی در پنج دی ماه پارسال معلق شد.

تقی‌زاده با بیان اینکه با توجه به عملکرد نامطلوب شرکت پیمانکار، موضوع خلع ید در جریان است، اظهار داشت: به علت سرویس‌دهی نامناسب، هشت فقره اخطاریه از ابتدای سال ۹۷ تا روز حادثه برای شرکت پیمانکار صادر شده بود که هفت مورد آن طی سه ماهه منتهی به روز وقوع سانحه بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران همچنین گفت: موضوع اجرای تله کابین از سال ۱۳۹۴ حد فاصل ساختمان شماره یک دانشکده علوم انسانی تا هتل فرهیختگان در ارتفاع بالای یک هزار و ۸۰۰ متری در دست اجرا بود که به علت وجود ایرادات وارده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و نبود صرفه اقتصادی، متوقف شده است.

وی تصریح کرد: به علت وقوع حادثه واژگونی اتوبوس، تعدادی از مسئولان دانشگاه از جمله معاون دانشجویی، مدیرکل دانشجویی، معاون اداری و مالی، مدیرکل منابع انسانی و مسئول ترابری عزل شدند.

تقی‌زاده با تاکید بر اینکه نبود نظارت کافی در عقد قرارداد و ناتوانی شرکت در ارائه خدمات به مجموعه مشهود بود، تاکید کرد: با عنایت به وجود ۴۲ هزار دانشجوی این واحد و تردد روزانه ۶ تا هفت هزار نفری آنان، ضرورت نظارت مستمر بر فعالیت پیمانکار حمل و نقل بیش از پیش احساس می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: بنا به اظهارات مدیر خطوط اقماری مترو تهران در طرح جامع قبلی پایتخت از خط ۷ مترو، یک خط شاخه‌ای به محوطه دانشگاه پیش‌بینی و مطالعات جانمایی ایستگاه‌های آن نیز انجام شده بود ولی در طرح جامع جدید این موضوع منتفی و از خط ۱۰ و از محل نمایشگاه بین‌المللی تهران یک خط به سمت دانشگاه پیش‌بینی شده که تاکنون مطالعات آن انجام نشده است.

کد خبر 441396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

دیدگاه خوانندگان