همشهری‌آنلاین: وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان گفت که یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت دو نفتکش سعودی نیز هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند.

الفالح

خالد فالح وزیر انرژی‌، صنایع و منابع معدنی عربستان دوشنبه ۲۳ اردیبهشت اذعان کرد، این دو نفتکش در مسیر خود در حال عبور از خلیج فارس و در آب‌های اقتصادی امارات در نزدیکی امارت الفجیره بودند که مورد "تعرض و هدف عملیات خرابکارانه" قرار گرفتند. در حالی که یکی از آنها در مسیر برای حمل نفت سعودی از بندر راس تنوره بود و قصد داشت نفت را برای شعبه آرامکو در آمریکا برساند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، او تصریح کرد: این حمله هیچ خسارت جانی یا نشت نفت را در پی نداشت در حالی که خسارت بسیاری به بدنه دو کشتی وارد شد.

فالح این حمله را که آن را تهدیدی علیه آزادی دریانوردی و امنیت انتقال نفت برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان خواند، ‌ محکوم کرد.

الفالح مسئولیت مشترک جامعه جهانی را در حفظ امنیت دریانوردی و امنیت نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری مورد تاکید قرار داد تا پیامدهای آن بازارهای نفت را در بر نگیرد و خطری بر اقتصاد جهانی ایجاد نکند.

در این راستا شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای "عملیات خرابکارانه" در آب‌های امارات را به‌شدت محکوم کرد.

عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه اظهار کرد، چنین اقدامات غیرمسئولانه‌ای منجر به افزایش تنش و درگیری در منطقه شده و منافع ملت‌ها را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

مصر نیز با "شدیدترین عبارات" عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی امارات را محکوم کرد.

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اظهار کرد، هر گونه اقدامی علیه امنیت ملی امارات چه در مرزهای دریایی و زمینی محکوم است. در این بیانیه مصر همبستگی خود را با امارات در برابر مقابله با هرگونه اقدامی در جهت بی‌ثبات‌سازی این کشور اعلام کرده است.

مصر در ادامه بر روابط برادرانه و محکم بین دو کشور و همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات علیه امارات تاکید کرد.

وزارت خارجه بحرین نیز اقدامات خرابکارانه علیه کشتی‌های تجاری در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات در خلیج عمان را محکوم و اقدامی مجرمانه خطرناک توصیف کرد.

این وزارتخانه بر همبستگی بحرین با امارات در اتخاذ تدابیری جهت حمایت از منافعش تاکید کرد و افزود، جامعه جهانی باید برای تضمین امنیت دریانوردی و مقابله با این دست تهدیدات علیه صلح جهانی وارد عمل شود.

وزارت خارجه اردن نیز همبستگی خود را با امارات اعلام کرده است.

وزارت خارجه عربستان هم امروز اعلام کرد، ریاض همبستگی خود را با امارات در مقابله با اقدامات خرابکارانه اعلام می‌کند.

یک منبع در وزارت خارجه عربستان ضمن محکوم کردن این "اقدامات خرابکارانه" آن را تهدیدی بر امنیت دریانوردی دانست که تاثیر منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نیز خواهد گذاشت.

پیش از این گروه انصارالله یمن تهدید کرده بود اهدافی در امارات را در واکنش به عملیات نیروهای ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن خواهد زد. انصارالله (حوثی‌ها) چند ماه پیش از هدف قرار دادن فرودگاه‌های ابوظبی و دبی با پهپادها سخن به میان آورده بودند.

کد خبر 440183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار