همشهری آنلاین: قائم مقام ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از عزم این ستاد به منظور احداث نمونه بومی گلخانه دریایی با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سواحل مکران و بوشهر خبر داد.

گلخانه دریایی در جنوب کشور احداث می‌شود

به گزارش ایرنا، جهانگیر پرهمت در خصوص احداث این گلخانه‌ها گفت: ستاد آب و خشکسالی معاونت علمی در نظر دارد تا با استفاده از ظرفیت فناوری‌های جدید و دانش بنیان، گلخانه دریایی را با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر احداث کند.

وی افزود: مقرر شده تا امسال به صورت پایلوت در دو شرایط آب و هوایی در سواحل مکران و بوشهر این گلخانه‌های دریایی را احداث کنیم.

پرهمت در ارتباط با تفاوت گلخانه‌های معمولی و گلخانه‌های دریایی نیز گفت: در گلخانه‌های دریایی با استفاده از آب دریا، هوا و انرژی خورشیدی کار تأمین انرژی و خنک کردن سیستم داخل گلخانه انجام می‌شود. اما گلخانه‌های معمولی در محیط بیرون قرار دارند و باید دمای مناسب برای رشد گیاه را تأمین کنند و برای این نیاز به تأمین انرژی از سایر منابع است.

وی با بیان این که در گلخانه‌های دریایی برای خنک کردن داخل گلخانه از آب دریا استفاده می‌شود و جریان آب روی بخش‌هایی از سازه گلخانه قرار داده می‌شود، افزود: جریان باد هم موجب خنکی شده و رطوبت مورد نیاز گلخانه تأمین می‌شود و بخش عمده رطوبت و انرژی مورد نیاز از طریق آب دریا و انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

کد خبر 440089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =