همشهری آنلاین: مقام‌های زیست محیطی سازمان ملل اعلام کردند که تقریبا همه کشورهای جهان به جز آمریکا، در ژنو سوئیس با چارچوب قانونی کاهش آلایندگی ضایعات پلاستیکی موافقت کرده‌اند.

آمریکا با توافق بین‌المللی کاهش الایندگی پلاستیکی مخالفت کرد

به گزارش آسوشیتدپرس از ژنو، این توافق روز جمعه در پایان نشستی که با حمایت سازمان ملل پیرامون ضایعات پلاستیکی، مواد سمی و مواد شیمیایی در سوئیس تشکیل شد، به دست آمد.

«رول پایت» کارشناس برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورهای امضاکننده این توافق تاریخی، موظف هستند اقدامات مرتبط با توزیع ضایعات پلاستیکی در خارج از مرزهای خود را رصد کنند.

توافق حاصل شده، محصولات مورد استفاده در صنایع مختلفی چون بخش بهداشت، فناوری، هوافضا، مد، غذا و آشامیدنی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

پایت گفت: این توافق، پیام بسیار قوی‌ای به سایر نقاط دنیا، بخش خصوصی و بازار مصرف‌کننده می‌دهد که باید در زمینه آلایندگی ضایعات پلاستیکی کاری کنیم.

از سویی، توافق مزبور ممکن است بر کشورهایی چون آمریکا که ذیل آن را امضا نکرده‌اند، به هنگام حمل ضایعات پلاستیکی به کشورهای دیگری که از اعضای توافق هستند، تاثیر بگذارد.

این توافق در حالی حاصل شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا چندی پیش با جزئیات طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف شامل بشقاب، کارد و چنگال و نی به منظور کاهش آلودگی‌های دریایی موافقت کردند.

این مقررات جدید که قبل از تبدیل شدن به قانون باید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان پارلمان این اتحادیه تصویب شود، شامل ۱۰ قلم پلاستیک یک بار مصرف است که سواحل کشورهای اروپایی را آلوده می‌کند.

حامیان طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف می‌گویند این طرح، راهی آسان برای تک تک افراد است تا مصرف مواد پلاستیکی را کاهش دهند و به پاکسازی اقیانوس‌ها کمک کنند.

اما منتقدان این طرح معتقدند که بیشتر آلودگی اقیانوس‌ها به واسطه تجهیزات ماهیگیری است و این گونه ممنوعیت‌ها ممکن است موانعی را برای افرادی با ناتوانی‌های خاص ایجاد کند.

تاثیرات استفاده از پلاستیک‌های یکبار مصرف را می‌توان در گونه‌های مختلف از جانداران همچون وال‌ها، لاک‌پشت‌ها و پرندگان جستجو کرد و همچنین غذاهای دریایی که در نهایت از زنجیره غذایی انسان‌ها سر در می‌آورد.

کد خبر 440082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =