همشهری آنلاین: هرس خارج از فصل درختان در شیراز موجب شد لانه ده‌ها پرنده تخریب شود و این موضوع واکنش فعالان و نیروهای حفاظت محیط زیست را در پی داشت.

لانه ده‌ها پرنده در هرس بی‌موقع درختان شیراز تخریب شد

به گزارش ایرنا، حوالی ساعت ۸ صبح پنجشنبه گذشته شماری از نیروهای اجرایی شهرداری شیراز برای هرس درختان به خیابان مجاور اداره کل حفاظت محیط زیست فارس مراجعه کردند.

این نیروها شاخ و برگ درختانی را که پرندگان روی آن لانه‌سازی کردند را هرس کردند و به سطح خیابان افکندند.

با اطلاع نیروهای محیط زیست و اعتراض آنها به هرس خارج از فصل، موضوع مورد اختلاف به نیروی انتظامی ارجاع شد و در نهایت، عملیات هرس درختان قبل از ظهر خاتمه یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان این که نیروهای اجرایی شهرداری شیراز مجددا در ساعت ۱۳ روز پنجشنبه به هرس درختان مبادرت ورزیدند، گفت: در این اقدام غیر کارشناسی، لانه ده‌ها پرنده که در فصل تخم‌گذاری بودند تخریب شد که این ضربه به محیط زیست قابل پیگیری است.

سعید محمودی افزود: اگر نیروهای محیط زیست جلوی این اقدام نایستاده بودند آنها قصد داشتند حداقل ۲۰ اصله درخت موجود در خیابان را هرس کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه لانه پرندگانی که در فصل تخم‌گذاری بودند در هرس خارج از فصل و غیر کارشناسی تخریب شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اقدام کارشناسی برای ارزیابی تخریب صورت گرفته گفت: ما در این زمینه شکواییه‌ای به دستگاه قضایی تسلیم خواهیم کرد و ضرر و زیان وارد به محیط زیست را مطالبه می‌کنیم.

وی یادآور شد: نیروهای محیط زیست ابتدا به صورت مسالمت‌آمیز خواستار توقف این اقدام غیر کارشناسی شدند اما با مقاومت نیروهای اجرایی شهرداری مواجه شدند.

برخی از شهروندان شیراز با اعتراض به این اقدام غیر کارشناسی لانه‌های پرندگان را با خود به مکان امن منتقل کردند.

کد خبر 439957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =