همشهری‌آنلاین: مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک از تعیین نحوه عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک خبر داد.

طرح ترافيك

عمار سعیدیان‌فر در گفت‌وو با ایسنا، در  مورد تغییر بهای عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک در سال ۹۸،  با بیان این‌که نوع معاینه فنی در تعیین بهای عوارض تعیین‌کننده است، گفت: بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده در سال جاری ۵۰ درصد کمتر از بقیه تعیین شده است. یعنی ساکنان محدوده طرح ترافیک از تخفیف ۵۰ درصد بهره‌مند هستند و علاوه بر این خروج ساکنان قبل از ساعت ۸:۳۰ و ورودشان بعد از ساعت ۱۶:۳۰ برای آنها رایگان محسوب خواهد شد.

او گفت: تعیین قیمت نهایی طرح ترافیک به نوع معاینه فنی و زمان تردد بستگی دارد. در طرح ترافیک سال جاری برای خودروهای فاقد معاینه فنی برتر ۱۵ درصد،  افزایش بها در نظر گرفته شده و بهای طرح ترافیک برای خودروهای دارای معاینه فنی کمتر از ۸ درصد، افزایش یافته است.

سعیدیانفر با بیان این‌که یکی از ملاک‌های محاسبه بهای عوارض، حضور در زمان اوج یا غیراوج ترافیک و آخرین و اولین مشاهده پلاک در دوربین‌هاست،  گفت: ساعت قبل از ۱۰ صبح و بعد از ۱۶ عصر، ساعت اوج ترافیک صبح و عصر در نظر گرفته شده است.

نوع معاینه فنی و زمان تردد دو عامل تعیین قیمت

سعیدیان‌فر در مورد هزینه های تردد در محدوده طرح ترافیک توضیح داد:اگر محل سکونت داخل محدوده طرح ترافیک باشد از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار هستید، در ساعات غیر اوج اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد مبلغ ۷۲۴۵ تومان در نظر گرفته می‌شود و اگر در ساعات غیر اوج خودروی دارای معاینه فنی عادی وارد محدوده شود،  مبلغ ۹۶۶۰  تومان برای وی تعیین خواهد شد.

او گفت: اگر منزل داخل محدوده طرح ترافیک باشد در ساعتی که در یکسر اوج از منزل خارج شوید و دارای معاینه فنی برتر باشید مبلغ ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان برای شما در نظر گرفته می‌شود و اگر دارای معاینه فنی عادی باشید در یکسر اوج مبلغ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان برای شما در نظر گرفته می‌شود.  اگر تردد شما در دو سر اوج (قبل از ۱۰ صبح و بعد از ساعت ۱۶) باشد و دارای معاینه فنی برتر باشید مبلغ ۱۵ هزار و ۵۲۵ تومان و اگر دارای معاینه فنی عادی باشید مبلغ ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

سعیدیان‌فر با بیان این‌که اگر محل سکونت خارج از محدوده طرح ترافیک باشد قطعا تخفیف ۵۰درصدی لحاظ نمی شود و قیمت ها افزایش می‌یابد؛ ادامه داد: اگر خودرویی  در ساعات غیر اوج  وارد محدوده طرح ترافیک شود، در صورت داشتن معاینه فنی برتر مبلغ ۱۴ هزار و ۴۹۰ تومان در نظر گرفته می‌شود و در صورت داشتن معاینه فنی عادی مبلغ ۱۹ هزار و ۳۲۰  تومان براساس نرخ سال ۹۸ از حساب شهروندی صاحب ماشین کسر می‌شود.

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک گفت،  اگر زمان سفر در حالتی باشد که در یک سر اوج  باشد در صورت داشتن معاینه فنی برتر مبلغ ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان و در صورت داشتن معاینه فنی عادی مبلغ ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان در حساب شهروندی راننده محسوب خواهد شد.

به گفته سعیدیان‌فر، اگر سفر در خارج از محدوده در دو سر اوج باشد در صورت داشتن معاینه فنی برتر مبلغ ۳۱ هزار و ۵۰ تومان و در صورت داشتن معاینه فنی عادی مبلغ ۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین خواهد شد.

تشریح نوع سهمیه‌بگیران طرح ترافیک

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک  گفت: شهروندان می‌توانند برای تعیین و محاسبه دقیق نرخ عوارض تردد خود به سایت "تهران من " مراجعه و با ورود به قسمت عوارض  طرح سال ۹۸  به چهار سوال پاسخ داده و  عوارض تردد خود را محاسبه کنند. البته بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، برای گروه‌های مختلف سهمیه با تخفیف در نظر گرفته است  که این تخفیف ها براساس معرفی نهادهای مسئول تخصیص می‌یابد که  براین اساس خبرنگاران دارای ۹۰ درصد تخفیف هستند و جانبازان به صورت رایگان می‌توانند وارد محدوده طرح ترافیک شود.

او افزود: تخفیف ۹۰ درصدی برای معلولین و بیماران خاص در نظر گرفته شده است.  همچنین خودروهای مسافربری و آژانس‌ها در صورتی که سه سند سفر در روز ثبت کنند مشمول دریافت تخفیف  ۷۰ درصدی می‌َشوند، و وانت بارها و خودروهای عمومی نیز  اگر یک "باربرگ"  در روز به ثبت برسانند،  می‌توانند از تخفیف ۷۰ درصدی بهره‌مند شود.

سعیدیان‌فر افزود: البته همه سهمیه‌بگیران می‌بایست مبلغ ۱۲۰ هزار تومان بابت بهای خدمات پرداخت کنند.

کد خبر 439924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

دیدگاه خوانندگان