دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزارت آثار باستانی مصر به تازگی از کشف یک گورستان ۴۵۰۰ ساله در جنوب‌شرقی اهرام ثلاثه «جیزه» مصر خبر داد.

ميراث

به گزارش ایسنا و به نقل از لایو ساینس، بقایای اجساد و مقبره‌های متعددی در این گورستان کشف شده‌اند و باستان‌شناسان مصری موفق به کشف بقایای دو جسد در یکی از قدیمی‌ترین مقبره‌های این گورستان شدند

تابوت‌دان‌های این دو جسد سالم به نظر می‌رسند و بررسی‌های انجام شده بر روی آثار باستانی کشف شده و نوشته‌های هیروگلیف تابوت‌های این افراد نشان‌می‌دهد، ‌ قدمت این تابوت‌ها به ۴۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این حقیقت نشانگر آن است که این افراد در دوران حکومتی دودمان پنجم مصر و در زمانی که ساخت اهرام آغاز شده بود، زندگی می‌کردند.

با توجه به نوشته‌های هیروگلیف تابوت یکی از اجساد کشف شده، باستان‌شناسان بیان کردند این تابوت متعلق به فردی به نام «Behnui-Ka» است که یک کاهن و قاضی بوده و القاب بسیار زیادی نیز به او تعلق داشته است که از میان آن‌ها می‌توان به لقب تطهیرکننده فراعنه‌ای همچون «خفرع»، «اوسرکاف» و «نیوسررع» اشاره کرد.

«خفرع»، فرعونی بود که دستور ساخت یکی از اهرام ثلاثه مصر را صادر کرد. «اوسرکاف» و «نیوسررع» نیز فراعنه‌ای بودند که در دودمان پنجم مصر بر این کشور حکومت می‌کردند.

نوشته‌های هیروگلیف این مقبره نشان می‌دهد دیگر بقایای کشف شده متعلق به فردی به نام «Nwi» بوده که القابی همچون رئیس ایالت بزرگ و تطهیرکننده فرعون «خفرع» به وی نسبت داده می‌شد.

آثار باستانی بسیاری که برخی از آن‌ها در این مقبره و برخی در دیگر مناطق گورستان قرار داشتند نیز کشف شدند که می‌توان از بین آثار کشف شده به مجسمه سنگ‌آهکی که ممکن است چهره یکی از دو فرد کشف شده را نشان دهد، ‌ کتیبه‌های سنگی و نقاب‌های چوبی اشاره کرد.

باستان‌شناسان متوجه شدند این مقبره ۲۶۰۰ سال پیش به منظور دفن چندین جسد، دوباره مورد استفاده قرار گرفته بود.

به گفته «زاهی حواس» وزیر سابق آثار باستانی مصر، این گورستان که به تازگی کشف شده است در کنار گورستان افرادی که در ساخت اهرام ثلاثه نقش داشته‌اند، قرار دارد.

این اکتشاف توسط یک تیم باستان‌شناسی مصری به سرپرستی «مصطفی وزیری» دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر، صورت گرفت. تحقیقات و بررسی‌ها در این گورستان ادامه دارد و انتظار می رود شاهد کشف آثار باستانی بیشتری در این مکان باشیم.

کد خبر 439374

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha