همشهری آنلاین: دادستان فرانسه از یک دادگاه تجدیدنظر در این کشور خواست که استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا را که متهم به نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران است، تایید کند. در این صورت وی احتمالا به ۶۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

فرانسه

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادستان فرانسه از یک دادگاه تجدید نظر در این کشور خواست تا با استرداد «جلال روح‌الله‌نژاد» ۴۱ ساله که در تاریخ ۱۳ بهمن سال گذشته در فرودگاه نیس فرانسه بازداشت شده بود، به آمریکا موافقت کند.

به گفته مقامات دادگاه فرانسه، دو قاضی منطقه واشنگتن روح‌الله‌نژاد را به صادرات تجهیزات صنعتی حساس به ایران متهم کرده‌اند. این تجهیزات شامل سامانه‌های ضد پهپاد و نیز ماکروویوهای صنعتی است که گفته می‌شود مخفیانه به امارات متحده عربی ارسال شده بود.

مقامات آمریکا معتقدند که این تجهیزات را با انجام برخی تغییرات می‌توان در ساخت سلاح‌های دقیق به کار بست. روح‌الله‌نژاد مظنون به همکاری با شرکت «رایان رشدافزار» است که احتمال می‌رود با سپاه پاسداران در ارتباط باشد.

اگر این اتهامات ادعایی اثبات شود روح‌الله‌نژاد می‌تواند به حبس تا ۶۰ سال محکوم شود. وکلای وی اما همه این اتهامات را رد کرده و آن را در راستای کارزار واشنگتن برای قطع شریان‌های حیاتی اقتصاد ایران دانسته‌اند. وی فروردین ماه گفته بود که برای شرکت در یک کنفرانس به شهر نیس سفر کرده بود.

یکی از وکلای متهم به دادگاه «آکس اِن پروونس» گفته که آیا امکان دارد دادگاه فراموش کرده باشد که در حال حاضر چه شرایطی میان ایران و آمریکا حکمفرماست؟

در مقابل اما «سرگئی بوکوویتز» دادستان فرانسه تاکید کرده که این اتهامات با قوانین فرانسه نیز همخوانی دارد که به عبارتی دیگر هیچ مانع قانونی برای استرداد روح‌الله‌نژاد وجود ندارد.

دادگاه تجدیدنظر روز اول خرداد امسال رأی خود را صادر خواهد کرد.

کد خبر 438974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =