همشهری آنلاین: وکیل سپیده قلیان می‌گوید: به این دلیل که پرونده جنبه امنیتی دارد، طبق قانون ما حق مداخله در پرونده را نداریم، البته موکلان ما اتهامات غیرامنیتی هم دارند و حتی اتهامات غیرامنیتی آن‌ها بیشتر است.

اولین

ایرنا نوشت: جمال حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان، فعال کارگری بازداشت شده خبر می‌دهد: اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی یک‌شنبه گذشته از زندان اهواز به زندان اوین منتقل شدند.

او همچنین می‌افزاید: پرونده با درخواست دادستان کل کشور، مبنی بر احاله پرونده به تهران در دیوان عالی کشور مطرح شد و با موافقت دیوان عالی کشور از اهواز به تهران منتقل شد. این امر خاصی است و احتمالاً دلیل امنیتی داشته است، البته دلایل این درخواست دادستان کل اعلام نشده است. در حال حاضر پرونده به تهران منتقل شده و در دادسرای شهید مقدس، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وکیل قلیان با اشاره به این‌که انتقال متهمان به تهران، ارتباطی با حضور برخی متهمان در تهران ندارد، تصریح می‌کند: من به‌عنوان وکیل سپیده قلیان و خانم فرزانه زیلابی به‌عنوان وکیل اسماعیل بخشی چندین بار در دفتر شعبه حاضر شدیم. اما بر اساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی، حق مداخله در پرونده به ما داده نشد. بر اساس قانون ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، دفاع از متهمان جرایم امنیتی را در مرحله دادسرا به تعدادی از وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضاییه محدود می‌کند.

حیدری‌منش در ادامه تأکید می‌کند: موکلان ما اتهامات غیرامنیتی هم دارند و حتی اتهامات غیرامنیتی آن‌ها از اتهامات امنیتی‌شان بیشتر است. بنابراین ما از این جهت حق دفاع داریم، اما از این جهت که پرونده وجهه امنیتی دارد، ما حق هیچ‌گونه اطلاع، ملاقات و مطالعه پرونده را نداشتیم.

وی همچنین می‌گوید: حق انتخاب وکیل با متهم است و نظر خانم قلیان بر این است که من وکالتشان را برعهده داشته‌ باشم.

وکیل قلیان می‌افزاید: ما متأسفانه دسترسی به موکلین خود نداریم و آن‌ها نیز حق مشورت با وکیل و دسترسی به ما را از دست داده‌اند. بنابراین استدعا داریم اجازه ملاقات با موکلین و دفاع از آن‌ها را در مرحله دادگاه داشته باشیم.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از آبان ماه سال گذشته در جریان اعتراضات کارگران هفت‌تپه بازداشت شدند، اما بعد از پخش مستند «طراحی سوخته» از سوم بهمن‌ماه مجدداً روانه زندان شدند. امیر امیرقلی، سردبیر نشریه گام نیز که وقایع هفت‌تپه را پوشش داده ‌بود، چهار ماه است در زندان به سر می‌برد و به گفته وکیل قلیان، به زندان اوین منتقل شده‌ است.

کد خبر 438895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار