یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴

مجید جباری-خبرنگار:خاک‌ها کنار می‌روند تا زمین آغوش بگشاید برای پذیرایی از نهال‌های جوان و نورس؛ تا قد علم کنند برای رسیدن به بلندای آسمان و ریشه‌دواندن در خاک شهری که کاهش آلایندگی هوایش در گرو رشد و سر به فلک کشیدن درختانی است که ریه‌های تنفسی تهران نام گرفته‌اند.

كمربند سبز

کمربند سبز پیرامون شهر تهران که دیروز صبح، ۱۲۵۰هکتار از آن در دامنه جنوبی البرز مورد بازدید خبرنگاران و اعضای شورای شهر قرار گرفت، به‌عنوان یکی از طرح‌های ملی، در سال۸۱ در کمیسیون زیربنایی صنعت هیأت دولت مصوب و در نهایت با مساحت ۵۰هزار هکتاری در سال۸۳ به سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران ابلاغ شد که تاکنون ۴۱هزار و ۵۰۰هکتار از این پروژه اجرایی شده است. اما سال۹۸ را می‌توان نقطه عطفی در اجرای این طرح دانست؛

چراکه ابتدای سال‌جاری در ادامه روند رو به جلو برای تحقق کامل کمربند فضای سبز تهران، عرصه‌هایی با مجموعه مساحت ۱۲۵۰هکتار در دامنه جنوبی البرز از شمال شرق پایتخت تا محدوده غربی آن، جهت جنگلکاری شناسایی و پس از ‌اقدامات اجرایی، این پروژه با به‌کارگیری صدها نفر از باغبانان در تمامی عرصه‌ها و به‌صورت همزمان آغاز شد.

اکنون کمربند سبز تهران برای پایان به کمتر از ۹هزار هکتار جنگلکاری نیاز دارد که با توجه به روند رو به رشد این طرح در حاشیه پایتخت، در سال‌های آینده و زودتر از برنامه می‌توان شاهد پایان یکی از ۳پروژه اصلی تهران بود؛ پروژه‌ای عظیم که پیروز حناچی، شهردار تهران در آغازین روزهای کاری سال۹۸ بر اجرای آن در کنار توسعه خطوط مترو و طرح‌های بازآفرینی شهری تأکید کرد و آن را از اولویت‌های پایتخت برشمرد.

دیروز جمعی از خبرنگاران به همراه علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، افشین حبیب‌زاده و محمود میرلوحی از دیگر اعضای شورای شهر به همراه علی‌محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران از پروژه ۱۲۵۰هکتار جنگلکاری در دامنه جنوبی البرز بازدید کردند.

  • ۳۰میلیارد تومان برای هر هزار هکتار فضای سبز 
    علی‌محمد مختاری-مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران

پروژه هزار و ۲۵۰هکتاری جنگلکاری قرار بود اسفند۹۷ و در هفته درختکاری افتتاح شود، اما به‌دلیل اینکه تصمیم بر آن شد تا این افتتاح با حضور رئیس‌جمهور باشد، موضوع به اوایل سال۹۸ موکول شد و ۲هفته قبل این پروژه به‌صورت ویدئوکنفرانس به‌همراه ۲پروژه مهم دیگر شهرداری افتتاح شد. در این عرصه‌ها تلاش کردیم تا از گونه‌های بومی، مقاوم به کم‌آبی در ارتفاعات بالای هزار و ۸۰۰متر استفاده کنیم. به همین دلیل گونه‌هایی همچون داغداغان، بنه، زالزالک، زبان گنجشک و اقاقیا کاشته شده است.

ضمن اینکه برای هر هزار هکتار ایجاد فضای سبز سالانه بین ۲۵ تا ۳۰میلیارد تومان توسط شهرداری تهران هزینه می‌شود. اگرچه باید ۵۰درصد این هزینه‌ها از سوی دولت انجام شود، اما تا امروز همه این هزینه‌ها از سوی شهرداری پرداخت شده است. همچنین از ۵۰هزار هکتار فضای سبزی که باید ایجاد می‌شد، تنها ۹هزار هکتار باقی‌مانده است، ‌بنابراین اگر بخواهیم این ۹هزار هکتار را به فضای سبز تبدیل کنیم، باید اراضی ملی بدون معارض سازمان جنگل‌ها در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم طی ۵سال آینده فاز یک جنگلکاری در ارتفاعات شهر تهران را به پایان برسانیم.

از سوی دیگر، اهمیت کاشت درخت در ارتفاعات بالای هزار و ۸۰۰ تا ۲هزار و ۴۰۰متر در دامنه‌های جنوبی شهر تهران به این دلیل برای شهر تهران حائز اهمیت است تا بتوانیم از گسترش بی‌رویه شهر جلوگیری کنیم.

  • جلوگیری از توسعه غیرقانونی شهر با کمربند سبز تهران 
    علی اعطا-سخنگوی شورای شهر تهران 

​​​​یکی از مهم‌ترین دلایلی که اجرای پروژه کمربند سبز تهران را حائز اهمیت می‌کند، این است که این کمربند جلوی توسعه غیرقانونی تهران را می‌گیرد و در واقع محدوده تهران را مشخص می‌کند. این جنگلکاری‌ها جلوی تجاوز به ساخت‌وسازها را می‌گیرد و یا حداقل این کار را بسیار مشکل می‌کند. پروژه درختکاری که در تهران انجام می‌شود، در قالب پروژه‌ای بلندمدت است که سال‌هاست شروع شده اما در مقاطعی مختلف سرعت اجرای پروژه متفاوت بوده است.

در ۵سال اخیر اجرای این پروژه با توجه به اینکه فضاهای گسترده‌ای در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته، سرعت بیشتری پیدا کرده و نسبت به جنگلکاری این زمین‌ها اقدام شده است. خوشبختانه این پروژه ملی طی ۲سال اجرای آن  تسهیل و با سرعت بیشتری انجام شده است.  همچنین جنگلکاری‌ها در برابر حوادث طبیعی همچون سیل همانند سدی عمل می‌کند و از این منظر نیز مورد اهمیت است. ضمن اینکه جنگلکاری‌ها و ایجاد این کمربند سبز فضای تفرجگاهی برای شهروندان تهرانی ایجاد می‌کند. بی‌تردید شورای شهر تهران از اجرای این پروژه حمایت می‌کند و امیدواریم امسال و سال‌های آینده اجرای این پروژه با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. قطعا حمایت‌های شورا در حوزه بودجه و پیگیری برای تسهیل در مسیر اجرای این پروژه خواهد بود.

کد خبر 438704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار