همشهری آنلاین: مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دریاچه نمک قم دارای شرایط حساس و شکننده‌ای است و اجازه برداشت شورابه‌های صنعتی از این تالاب ارزشمند به روش تبخیری را نمی‌دهیم.

درياچه نمك قم

به گزارش ایسنا، مسعود باقرزاده کریمی در بازدید از تالاب‌های استان، عنوان کرد: تالاب‌ها هرچند کوچک یا بزرگ باشند، نقش و جایگاه بسیار مهم و ارزشمندی در بهبود و تنظیم شرایط اکولوژیکی مناطق برعهده دارند.

وی با بیان این‌که حقابه تالاب‌ها باید در کل حوضه آبریز به صورت یک مجموعه واحد در نظر گرفته شود، گفت: اگر حقابه زیست محیطی تالاب‌ها و رودخانه‌ها در کل حوضه آبخیز و آبریز به صورت صحیح مدیریت شود، مشکلات و چالش‌های زیست محیطی در عرصه تالاب‌ها را به شکل امروزی شاهد نخواهیم بود.

مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت تأمین حقابه‌های زیست محیطی تالاب‌های استان قم تأکید کرد و گفت: تالاب‌های قم در مرکز کشور دارای جایگاه مؤثر و منحصر بفردی هستند که کم‌توجهی به آنها ممکن است آسیب‌های جدی برای مراکز جمعیتی و زیست بوم منطقه به دنبال داشته باشد.

وی در پایان با اشاره به وضعیت و شرایط حساس و شکننده دریاچه نمک قم، از دست‌اندازی به منابع آبی این دریاچه به ویژه رودخانه شور با هر بهانه‌ای انتقاد کرد و گفت: با توجه به شرایط حساس و وجود کانون‌های گرد و غبار در این منطقه، اجازه برداشت شورابه‌های صنعتی از این تالاب ارزشمند به روش تبخیری که باعث اتلاف آب می‌شود را نمی‌دهیم و سازمان در این راستا از روش‌های مداربسته حمایت می‌کند.

کد خبر 438494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =