همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر با اعلام مخالفت با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا تلاش می‌کند همه اقدامات دولت ایران را محدود کند تا وضعیت داخلی در این کشور پیچیده و اقدامات خارجی آن در جهان دشوار شود.

روسیه: آمریکا بدنبال بحرانی شدن وضعیت ایران است
ماریا زاخارووا در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در ساختمان وزارت خارجه روسیه گفت: اقدامات آمریکا همه ابعاد سیاست داخلی ایران و فعالیتهای آن در سطح بین‌المللی را دربر می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تصمیم آمریکا برای تمدید نکردن معافیت هشت کشور از تحریم خرید نفت ایران را بخشی از استراتژی جهانی آمریکا علیه ایران می دانیم و آن را محکوم می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما مخالفت خود را با اصل تحریم‌های یکجانبه اعلام کردیم که از سوی تشکیلات بین المللی ازجمله شورای امنیت که تحریم‌ها را مشروع می‌کند تایید نشده است.

وی افزود: آنچه که مربوط به ایران می‌شود بارها اعلام کرده‌ایم که با سیاست های ضدایرانی آمریکا مخالفیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: اهداف اعلام شده از سوی آمریکا حتی اگر با تلاش آمریکا مطلوب بنظر برسد، با سیاست مشخص تحریم های یکجانبه هیچ وجه مشترکی ندارد. در واقع این فشار علنی و بسیار خصمانه بر یک کشور مستقل است.

زاخارووا چند روز پیش در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا هم تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم و تایید کرد که این سیاست از دیرباز در دستور کار ایالات متحده قرار داشته است.

گفتنی است، کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی کند به عبارتی هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه اخیر و ضد ایرانی ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت برای خریداران نفت ایران اظهار داشت: با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های موردنظر، جمهوری اسلامی ایران اصولاً ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.

با این‌حال، با توجه به تأثیرات منفی عملی این تحریم‌ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت‌ها، وزارت امور خارجه به‌صورت مستمر با تمامی نهادهای ذی‌ربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین‌المللی و همسایگان صورت داده است.

وی افزود که نتیجه این تماس‌ها و رایزنی‌های داخلی و خارجی به مراجع عالی تصمیم‌گیری منعکس‌ شده و به‌زودی تصمیم مقتضی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد. ایرنا

کد خبر 438442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =