سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸

پیروز حناچی-شهردار تهران: ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت ماه از سوی یونسکو به نام «روز زمین» نام‌گذاری شده است؛ روزی که فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین که حیات و ممات ما به آن وابسته است را یادآور می‌شوند.

حناچي

شعار امسال این روز جهانی، «زمین پاک؛ حفظ گونه های زیستی» است روزی که به همه جهانیان یادآوری می‌کند سیاره زمین تنها پناهگاه موجوداتی که بشر به هیچ بهانه‌ای حق تخریب آن را ندارد، نیازمند همراهی ساکنانش است.

در این راستا شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی با عزمی راسخ جهت پاسداشت و حفاظت از محیط زیست و زمین به عنوان تنها مامن و سرچشمه منابع زیستی انسان‌ها با اعمال سیاست‌های محیط زیستی در تمامی بخش‌ها به رفع و کاهش چالش‌ها و بحران‌های محیط زیستی شهر پرداخته تا زمینه را جهت ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان فراهم نماید که بدون تردید دراین میان نقش شهروندان و فراهم نمودن زمینه مشارکت آنان در موضوعات محیط‌زیستی نقش بسزایی می‌تواند داشته باشد.

موضوعاتی از قبیل حفظ حریم محیط زیستی شهرها، حفاظت از خاک، پوشش گیاهی مناسب با در نظر گرفتن اقلیم منطقه، عدم تجاوز به حریم رودخانه‌ها، مدیریت پسماند شهری شامل تفکیک زباله از مبداء و کاهش تولید و دفع مناسب آن، کاهش  استفاده از ظروف و کیسه‌های پلاستیکی و انتخاب جایگزین مناسب آن مواردی هستند که با رعایت آن می‌توان شرایط زیست‌پذیری شهر را برای زیستن همه گونه‌های زیستی فراهم نمود.

همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه آن و وسایل حمل‌ونقل‌عمومی پاک، قطعاً از جمله روش‌هایی هستند که به داشتن زمین پاک کمک می‌نماید؛ همانند استفاده از دوچرخه و تقویت پویش‌های اجتماعی، در این زمینه شهرداری تهران با تمام محدودیت‌های موجود، در ماه‌های گذشته بر آن بود تا هر روز را روز «زمین پاک» بداند و در راستای توسعه حمل و نقل عمومی و بهره‌گیری از مدهای حمل و نقل پاک در پایتخت بکوشد؛ چنانچه از این پس شهروندان می‌توانند در روزهای سه شنبه به طور رایگان از سیستم هوشمند دوچرخه سواری بهره ببرند.

در پایان امیدوارم همه مسئولین و شهروندان عزیز با عزمی راسخ، همتی والا و اتحادی بی مانند از هیچ کوششی جهت پاسداشت و حفاظت از زمین به عنوان تنها مامن و مهد آرامش برای انسان دریغ نورزند. امروز فرصت خوبی است تا به بهانه روز «زمین پاک» بار دیگر سیاست‌های خود در سطح خرد و کلان را بازنگری کنیم تا شاید این دهکده جهانی به جای بهتری برای زیست شهری تبدیل شود.

کد خبر 438214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار