همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که این کشور به دلیل عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران به صورت رسمی به آمریکا اعتراض کرده است.

گنگ شوانگ

به گزارش ایرنا، گنگ شوانگ' روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی و در پاسخ به سوالات خبرنگار ایرنا گفت: از آمریکا خواسته ایم به منافع و نگرانی های چین احترام بگذارد و اقدامات غلطی را که به منافع چین آسیب می رساند، ادامه ندهد و برای حفاظت از حقوق و منافع مشروع شرکت های داخلی چین تلاش کند.

وی با انتقاد از اقدام آمریکا در پایان دادن به معافیت‌های نفتی ایران گفت: هیاتی از این کشور برای رایزنی با آمریکا در مورد معافیت از تحریم های نفتی ایران در واشنگتن به سر می برند.

شوانگ تصریح کرد: عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران یک اقدام اشتباه دیگر است که مناسبات پکن و واشنگتن را بغرنج تر می کند.

وی گفت: ایران از شرکای راهبردی چین است و همکاری های گسترده ای با تهران در حوزه های مختلف داریم و همکاری های اقتصادی چین و ایران با رعایت قوانین بین المللی ادامه خواهد یافت.

شوانگ از چین به عنوان کشوری مسئولیت شناس در برابر قوانین بین المللی نام برد و گفت: چین مخالف عدم تمدید معافیت تحریم‌های ایران از سوی آمریکا و اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه چین از ایران به عنوان کشوری بزرگ و دارای منابع غنی نفت و گاز نام برد و گفت: مخالفت خود را با تحریم های یک جانبه آمریکا اعلام کرده ایم و تحریم های یک جانبه نباید به یک رویه تبدیل شود.

شوانگ گفت: تحریم نفت ایران خاورمیانه را تحت تاثیر قرار می دهد و هر نوع تحریم علیه ایران می تواند بازار انرژی را تحت تاثیر قرار دهد.

وی گفت: چین قاطعانه از اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران مخالف است و پکن با جامعه جهانی از جمله ایران در چارچوب قوانین بین المللی منطقی و قانونی در تعامل است و باید این روابط مورد احترام و محافظت قرار گیرد.

گنگ با بیان اینکه تحریم نفتی ایران باعث بی ثباتی در خاورمیانه و آشفتگی در بازار انرژی بین المللی می شود از آمریکا خواست نگرشی مسئولانه ای اتخاذ و نقش سازنده ای ایفا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: ایران یک تولید کننده مهم نفت در جهان است و صادرات نفت خام ایران اهمیت زیادی برای ثبات در بازار انرژی بین المللی دارد.

او گفت: تحمیل تحریم های نفتی ایالات متحده آمریکا علیه ایران به افزایش آشفتگی در بازار بین المللی انرژی منجر می شود به طوری که این تغییرات از روز گذشته خود را نمایان کرد.

وی بار دیگر تاکید کرد همکاری عادی بین جامعه بین المللی از جمله چین و ایران در چارچوب قوانین بین المللی معقول و قانونی ادامه دارد و باید مورد احترام و محافظت جامعه جهانی هم قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: دیدگاه چین در این زمینه بسیار محکم و واضح است و فکر می کنم موضع، موضع مشترک اکثر اعضای جامعه بین المللی نیز هست.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه سال گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

کد خبر 438172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =