همشهری آنلاین: عیسی کلانتری با اشاره به تأثیر سیلاب‌ها بر حوزه محیط‌ زیست کشور، دغدغه موجود را احتمال ایجاد گرد و غبار ناشی از خاک‌های ریزدانه به‌جا مانده از رسوبات سیل دانست.

سيل

به گزارش ایرنا، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در دیدار با رئیس‌جمهوری که در ادامه دیدارهای رئیس‌جمهور با وزیران و روسای سازمان‌های زیرمجموعه ریاست جمهوری انجام می‌شود، به تشریح عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست و برنامه‌های سال ۹۸ این سازمان پرداخت.

وی در این دیدار اهم اقدامات سازمان، بر اساس ابلاغ ریاست جمهوری، در چهار حوزه شامل مقابله با گرد و غبار، احیای تالاب‌ها، مقابله با آلودگی هوا و دفع پسماندها را تشریح کرد.

کلانتری با بیان این که تاثیر سیلاب‌ها بر حوزه محیط‌ زیست کشور، چندان خسارت‌بار نبوده است، دغدغه موجود را احتمال ایجاد گرد و غبار، ناشی از خاک‌های ریزدانه بجا مانده از رسوبات سیل دانست.

وی همچنین بر پیگیری و حل موضوع گرد و غبار در استان سیستان و بلوچستان، به‌عنوان اولویت دولت و سازمان محیط‌ زیست تاکید کرد.

کلانتری در خصوص وضعیت تالاب‌های کشور، با توجه به دغدغه رئیس‌جمهوری برای تخصیص مناسب حقابه‌ها از جانب وزارت نیرو، از پر آب شدن تالاب‌های غرب و جنوب غرب کشور، همچنین آبگیری ۲۵ تا ۳۰ درصدی تالاب‌های سیستان و استان فارس خبر داد.‌

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در حوزه مدیریت و دفع مناسب پسماندها، با توجه به حذف بودجه یک میلیارد دلاری پیشنهادی دولت توسط مجلس در بودجه ٩٧ و ارائه نشدن آیین‌نامه لازم برای استفاده از اعتبار هزار میلیارد تومانی توسط وزارتخانه‌های ذی‌ربط در سال گذشته، تلاش‌های انجام‌شده در این زمینه را صرفاً اقدامات جاری شهرداری‌ها دانست و توجه بیشتر مجلس و دولت در این زمینه را خواستار شد.

کلانتری، در خصوص وضعیت هوای کلان‌شهرها، ضمن اعلام‌ بهبود چشمگیر شاخص‌های کیفی هوا در تهران و سایر کلان‌شهرها، اقدامات انجام‌شده در خصوص برنامه پایش فراگیر، تداوم پایش صنایع آلاینده و ایجاد هماهنگی و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های ذی‌ربط را توضیح داد و از همکاری وزارت نفت و شهرداران این شهرها قدردانی کرد.

وی همچنین گزارشی از وضعیت محیط‌بانان سازمان و روند تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی مطرح و در خصوص تصویب این لایحه طی چند ماه آینده ابراز امیدواری کرد.

کلانتری همچنین با تبیین اقدامات انجام‌شده برای دریاچه ارومیه از پیشرفت به سمت احیای این دریاچه خبر داد.

رئیس‌جمهوری پس از استماع این گزارش با ابراز خرسندی و تشکر از تلاش‌های انجام‌شده در سازمان محیط‌ زیست برای احیای دریاچه ارومیه و ارتقای مطلوب وضعیت هوای کلان‌شهرها و تهران، بر لزوم حفاظت جدی از زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت‌شده کشور و رسیدگی به وضعیت محیط‌بانان تأکید کرد.

دکتر حسن روحانی همچنین اطلاع‌رسانی بهتر از تلاش‌ها و عملکرد موفق سازمان حفاظت محیط‌زیست در حوزه‌های مختلف و وضعیت محیط‌ زیست کشور را مورد تاکید قرار داد.

کد خبر 438086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار