همشهری آنلاین: شبکه خبری سی ان ان به دنبال انتشار نسخه سانسور شده ۴۰۰ صفحه‌ای گزارش مولر در تحلیلی به شدت از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد و گفت: ترامپ آمریکا را همچنان به سمت نابودی حاکمیت قانون می‌برد و باید روند استیضاح وی از سوی کنگره آغاز شود.

ترامپ

به گزارش ایرنا، سی ان ان در این گزارش تحلیلی خود به قلم 'جفری ساکس' (Jeffrey Sachs) استاد اقتصاد سیاسی از دانشگاه ' کلمبیا' نوشت: کنگره آمریکا باید روند استیضاح دونالد ترامپ را که از مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا استقبال و تلاش کرد تا مانع تحقیقات رابرت مولر شود، آغاز کند.

ساکس در ادامه انتقاد از رئیس جمهوری آمریکا در تارنمای خبری سی ان ان نوشت: ترامپ با تخلفات زیاد و نپرداختن مالیات به دیدگان ما آمریکایی ها 'زُل' زده و هر روزی که در قدرت می ماند، یک روز دیگر آمریکا را به سوی اضمحلال حاکمیت قانون نزدیک تر می سازد.

تارنمای خبری سی ان ان در ادامه نوشت:ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا با فرستادن علائمی مبنی بر اینکه آماده است تا با پایان دادن به تحریم های روسیه، سیاست های خارجی آمریکا را در قبال روسیه تغییر دهد، از مداخله مسکو در این انتخابات استقبال کرد.

نویسنده این مقاله می نویسد:بنابر گزارش مولر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستگاه امنیتی خود را وا می دارد تا دامنه اینترنتی (DNS) نشانی های پست الکترونیک(رقبای انتخاباتی ترامپ) را هک کرده و با به راه انداختن کارزاری از اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک وزنه را به نفع ترامپ سوق دهند.

ساکس که ریاست'مرکز توسعه پایدار' در دانشگاه کلمبیا را برعهده دارد درادامه این مطلب می نویسد:بنابر گزارش مولر، هک های صورت گرفته و به راه افتادن کارزار اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی از سوی روسیه همزمان است با یک سری ملاقات ها و ارتباط ها بین ستاد انتخاباتی ترامپ و افرادی که وابسته به مسکو هستند.

این استاد دانشگاه کلمبیا درتارنمای خبری سی ان ان می نویسد:بطور مثال 'پل مانافورت' (Paul Manafort) رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ اطلاعات مربوط به داده های داخلی انتخاباتی را دراختیار یک بازرگان اهل اوکراین که با دستگاه اطلاعاتی روسیه در ارتباط بود، قرار می دهد و با او در باره استراتژی پیروزی در ایالت های میانه آمریکا صحبت می کند.

سی ان ان درادامه نوشت:زمانی که سازمان های اطلاعاتی آمریکا مداخله روسیه درانتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را برآورد می کنند، ترامپ ولادیمیر پوتین را از این قضیه مستثنی و بطور کل مداخله روسیه در انتخابات را رد می کند.

ساکس دراین مقاله نوشت: در خلال کارزار انتخاباتی، ترامپ برای ضمانت امنیت معامله ملکی'برج ترامپ'درمسکو، ایده دادن یک آپارتمان مجلل به قیمت ۵۰ میلیون دلار از این برج را به پوتین ارایه می دهد که موضوع ممکن است ناقض قانون 'فساد مالی خارجی آمریکا' به شمار رود.

نویسنده این مطلب درتارنمای خبری سی ان ان نوشت:تحقیقات مولر در واقع سه موضوع مهم را برملا می کند، اول ادامه مداخله روسیه درانتخابات آمریکا بود که ستاد انتخاباتی ترامپ از آن استقبال کرد و به نوبه خود پیروزی ترامپ دراین انتخابات را نامشروع می سازد، دوم اینکه ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی به طرف روسی پیشنهادهای تجاری داده وسوم آنکه قراردادهای مالی متعددی صورت گرفته از جمله پرداخت حق السکوت به ' استورمی دانیلز'(بازیگر زن فیلم های غیر اخلاقی) دارای رابطه با ترامپ.

ساکس نوشت:ترامپ خطری جدی برای آمریکا محسوب می شود، وی تلاش دارد تا دولت را یک تنه اداره کند، بااعلام ساختگی وضعیت فوق العاده به سرکوب مهاجران و پناهجویان به آمریکا می پردازد و در برابر کنگره و احکام دادگاه (فدرال) ایستادگی از خود نشان می دهد.

سی ان ان درادامه نوشت:رهبران کنگره در به راه انداختن روند استیضاح ترامپ، محتاط و بی میل هستند، چرا که می دانند طرف جمهوریخواه در سنا مخالف چنین امری است.

ساکس درپایان این مطلب نوشت:بنابر یافته های مولر، ترامپ بطور دهشتناکی حاکمیت قانون را به اضمحلال برده و به همان منوال از افرادی که به کارگمارده خواسته است همانگونه رفتار کنند، کنگره آمریکا هم اکنون باید به دفاع از قانون اساسی آمریکا اقدام ورزیده و روند ابتدایی استیضاح علیه ترامپ را آغاز کند.

'الیزابت وارن' سناتور دمکرات ایالت ماساچوست و نامزد انتخابات سال ۲۰۲۰ جمعه گذشته از مجلس نمایندگان آمریکا خواست که فرایند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را آغاز کند.

وی درصفحه رسمی خود در توئیتر با اشاره به گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نوشت که این گزارش نشان می دهد که مسکو درانتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دخالت کرد تا به ترامپ کمک کند و وی نیز این کمک را پذیرفت و پس از آن مقابل اجرای تحقیقات در این باره مانع تراشی کرد.

امااین درحالی است که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بیش از یک ماه پیش ضمن ابراز مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری این کشور گفت که این اقدام در کشور تفرقه می اندازد و ترامپ ارزش چنین هزینه ای را ندارد.

وزارت دادگستری آمریکا روزپنجشنبه گذشته برابر با ۲۹ فروردین ماه سرانجام نسخه سانسورشده از گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات دخالت ادعایی روسیه درانتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده را منتشر کرد. این گزارشی حاکی است که به شواهد قطعی دال بر بی گناهی رئیس جمهوری در «کارشکنی در اجرای عدالت» دست نیافته اما او را تبرئه نیز نخواهد کرد.

این گزارش در ۴۴۸ صفحه منتشر شده و حاصل ۲۲ ماه فعالیت تیم حقوقی مولر است. درگزارش آمده است:اگر پس از بررسی کامل حقایق اطمینان یافته بودیم که رئیس جمهوری مرتکب کارشکنی در اجرای عدالت نشده است، آن را بیان می کردیم. اما با توجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.

تیم مولر ۱۰ موضوع را در رابطه با کارشکنی ترامپ در اجرای عدالت در تحقیقات خود مورد بررسی قرار داده که اخراج «جیمز کومی» مدیر پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف. بی. آی) و فشار بر «جف سنشز» وزیر سابق دادگستری برای دخالت در این پرونده از جمله این موضوعات است.

کد خبر 437935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار