همشهری آنلاین: نتایج اولیۀ انتخابات اندونزی، حاصل «شمارش سریع» آراء از پیروزی دوبارۀ جوکو ویدودو، رئیس جمهور کنونی این کشور حکایت دارد. به این ترتیب این تاجر پیشین صنعت مبلمان برای پنج سال دیگر نیز زمامداری بر این کشور واقع در جنوب شرق آسیا را برعهده خواهد داشت.

انتخابات اندونزي

بر اساس آرای شمرده شده، آقای ویدودو توانسته است بیش از نیمی از رای‌های ریخته شده به صندوق‌ها را از آن خود کند و رقیب او پرابووو سوبیانتو نیز بین ۵.۵ تا ۱۱.۴ درصد از آراء را به دست آورده است.

  • برگزاری بزرگترین انتخابات یک‌روزۀ جهان در اندونزی

رای دهندگان اندونزی پس از شش ماه مبارزات انتخاباتی سرانجام روز چهارشنبه از ساعت ۷ بامداد در بزرگترین انتخابات یک‌روزه جهان شرکت کردند تا نمایندگان پارلمان و همچنین رئیس جمهور جدید خود را انتخاب کنند.

در اندونزی بیش از ۱۹۲ میلیون نفر از جمعیت ۲۶۰ میلیون نفری آن دارای شرایط لازم برای رای دادن هستند. این کشور با ۱۷ هزار جزیره، دارای سه منطقۀ زمانی است و بین شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطۀ آن بیش از ۵ هزار کیلومتر فاصله است.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور کنونی این کشور از سال ۲۰۱۴ میلادی قدرت را در دست دارد.

رقیب اصلی آقای ویدودوی ۵۷ ساله که خود را «انسانی از جنس مردم» می‌خواند، پرابووو سوبیانتو، ژنرال پیشین ارتش است. آقای سوبیانتو با دیدگاههای ملی‌گرایانه افراطی، پیش از این در رقابتهای سال ۲۰۱۴ میلادی نیز از جوکو ویدودو شکست خورده بود.

آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری این انتخابات نیز از پیروزی دوبارۀ جوکو ویدودو خبر داده‌ بودند؛ با این وجود با توجه به رقابت تنگاتنگ میان دو نامزد اصلی و ارتباط نزدیک پرابووو سوبیانتو با نخبگان سیاسی سنتی این کشور، احتمال رسیدن به نتیجه‌ای متفاوت نیز وجود داشت.

چالش برانگیزترین موضوع این انتخابات، وضعیت اقتصادی اندونزی بود. پس از آن موضوعات مرتبط با اسلام سیاسی در این کشور که دارای بیشتری جمعیت مسلمان در سراسر جهان است، بر انتخابات سایه افکنده بود.

نزدیک به ۳۵۰ هزار پلیس و نیروی نظامی در کنار ۱.۶ میلیون مامور پارلمانی در سراسر اندونزی امنیت این انتخابات را تامین کردند.

رای گیری در ساعت ۱۳ به پایان رسید و پس از آن «شمارش سریع» آراء آغاز شد.

کد خبر 437627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =