همشهری‌آنلاین: کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ مصوبه کنگره آمریکا برای پایان دادن به مشارکت کشورش در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن را وتو کرد.

ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی در توضیح استفاده از این وتو گفت: این مصوبه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من است و جان هزاران شهروند آمریکایی و سربازان شجاع ما را در حال حاضر و آینده به خطر می‌اندازد.

به گزارش ایسنا به نقل از القدس العربی، در این راستا انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات چهارشنبه ۲۸ فروردین بعد از اقدام ترامپ، گفت: ‌تاکید ترامپ بر حمایت از ائتلاف عربی به رهبری عربستان اشاره‌ای مثبت و استراتژیک است.

کنگره پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در جهت توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن در آوریل مصوب کرد در حالی که مجلس سنا در ماه مارس گذشته آن را به تصویب رساند. این برای اولین بار است که دو مجلس کنگره پیش‌نویس قانون مربوط به اختیارات جنگ را تصویب می‌کنند. این مصوبه اختیارات رئیس‌جمهور را در زمینه اعزام نیرو به عملیات نظامی محدود می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست با ۲۴۷ رای در مقابل ۱۷۵ رای این پیش‌نویس را تصویب کرد در حالی‌که سنا نیز که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند با ۵۴ رای مقابل ۴۶ رای این طرح را مصوب کرد اما هیچ یک از این دو رای برای ابطال وتو ترامپ کافی نیستند زیرا که اگر دو سوم اعضا مجلس نمایندگان یا سنا به مصوبه‌ای رای دهند، حق وتو از رئیس‌جمهور گرفته می‌شود و مصوبه کنگره به قانون تبدیل می‌شود.

طرفداران این مصوبه می‌گویند حملات و بمباران ائتلاف سعودی در یمن به بحران انسانی در این کشور دامن زده و شدیدا ریاض را به دلیل کشتار غیرنظامیان مورد انتقاد قرار می‌دهند.

آنها معتقدند، مشارکت آمریکا در جنگ یمن نقض قانون اساسی است زیرا که کنگره و نه رئیس‌جمهور درباره ورود کشور به جنگ تصمیم می‌گیرد.

جنگ چهار ساله در یمن بین ائتلاف متجاوز سعودی و حوثی‌ها منجر به کشتار ده‌ها هزار تن و بدترین فاجعه انسانی در جهان شده است.

کد خبر 437563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =