همشهری آنلاین: رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: پزشکان حوزه سرطان زودتر از بقیه امضای‌الکترونیک می‌گیرند.

ويزيت

مهدی شادنوش در گفت‌وگو با ایرنا درباره برنامه ملی مدیریت سرطان افزود: تقریبا همه مراکز فعال در زمینه سرطان در سامانه «سیمای سرطان» ثبت نام کردند و در حال حاضر پزشکان حوزه سرطان امضای‌الکترونیک می‌گیرند تا نسخه‌ها را به صورت الکترونیک صادر کنند.

وی افزود: سرطان یکی از پرهزینه‌ترین بیماری‌ها در جهان است که روش‌های مختلفی نیز برای درمان دارد و نوع شیوع و بروز آن در جوامع مختلف، متفاوت است. به طور مثال در جوامع توسعه یافته رشد شدیدی یافته و با مدیریتی که در زمینه سبک زندگی و پیشگیری انجام شد، این رشد متوقف شده است.

وی افزود: در ایران نیز به علت شرایط محیطی، سبک زندگی و مسائل دیگر، سرطان در دوره ای بروز شدیدی یافت و از طرفی هزینه‌های زیادی نیز برای این بیماری انجام می‌شود و حتی خانواده‌های زیادی به علت این بیماری دچار مشکلات مالی می‌شوند. در نتیجه تلاش کردیم که مدیریت جامعی در زمینه سرطان انجام دهیم.

شادنوش ادامه داد: درباره مدیریت سرطان، حلقه‌های مفقوده ای در کشور وجود داشت. یکی از این موارد شامل مراکزی بود که بتوانیم به کمک این مراکز به مردم آموزش و آگاهی لازم در زمینه سرطان را ارائه دهیم که این موضوع به عنوان برنامه آموزشی در همه شبکه‌های بهداشت کشور نهادینه شد و در حال حاضر به افراد آموزش داده می‌شود که با یک آزمایش و معاینه می‌توانند علائم خطر سرطان را بررسی کرده و سپس به مراکز تشخیص سرطان هدایت شوند تا تشخیص داده شود که آیا سلول سرطانی در بدن شخص وجود دارد یا خیر.

  • تدوین راهنماهای بالینی سرطان

شادنوش گفت: یکی دیگر از نقص ها این بود که با توجه به گستردگی بیماری سرطان، درمان‌های مختلفی در جهان وجود داشت و نیاز بود که راهنماهای بالینی در مورد هر نوع از سرطان‌ها تدوین شود تا سیر درمانی مشخص بر اساس آخرین یافته‌های جهان طی شود. همچنین باید مشخص می‌شد چه داروهایی با توجه به هزینه، اثربخشی بیشتری دارند که برای این موضوع نیز دستورالعمل‌های لازم تهیه و ابلاغ شد.

تدوین و اجرای این حلقه‌های مفقوده برای آموزش و پیشگیری و درمان در زمینه سرطان، نیازمند رشته ای بود که این موارد را به هم متصل کند که در همین راستا، سامانه سیمای سرطان طراحی شد و در بهمن ۹۷ مورد بهره برداری قرار گرفت.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های خاص وزارت بهداشت درباره سامانه سیمای سرطان بیان کرد: این سامانه فازهای مختلفی دارد و ما از طریق رصد این سامانه می‌توانیم میزان شیوع و بروز هر نوع از سرطان‌ها را در هر نقطه از کشور شناسایی کنیم و بدانیم در کدام منطقه، کدام نوع از سرطان بیشتر شیوع دارد و در نتیجه می‌توان عوامل محیطی و سبک زندگی آن منطقه را بررسی و علت‌ها را برطرف کرد تا از شیوع سرطان در آن منطقه جلوگیری شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: راهنماهای بالینی سرطان و نحوه تجویز دارو نیز در سامانه سیمای سرطان نهادینه شده و بیمه‌ها نیز بر این سامانه نظارت دارند.

شادنوش ادامه داد: با تحلیل داده‌های ثبت شده در سامانه سیمای سرطان می‌توان میزان مصرف، نحوه تجویز دارو و موارد مختلف در زمینه سرطان را رصد و بررسی کرد. البته تکمیل این سامانه به پیش نیازهایی احتیاج دارد و روند کار در حال پیشرفت است.

به گزارش ایرنا، برنامه ملی مدیریت سرطان، برنامه جامعی به منظور کنترل سرطان است که هدف آن کاهش بروز، کاهش مرگ و میر و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به این بیماری است. این برنامه شامل دو بخش فرآیندهای پشتیبان و فرآیندهای اصلی است. فرآیندهای پشتیبان شامل حاکمیت و سیاست گذاری، پژوهش و نیازسنجی، توسعه شبکه ارائه خدمات، تامین و توانمندسازی نیروی انسانی، تامین و مدیریت منابع مالی، مدیریت نظام اطلاعاتی و ثبت سرطان و مشارکت سازمان‌های غیردولتی است.

فرآیندهای اصلی نیز شامل پیشگیری، تشخیص زودهنگام، تشخیص و درمان و مراقبت های حمایتی و تسکینی است. این سند تعیین کننده سیاست‌ها، راهبردها، اهداف و فعالیت‌های کنترل سرطان است و نقشه راه وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها و نهادها برای مدریت این بیماری تا سال ۱۴۰۴ محسوب می‌شود. در تهیه این سند از تجربه دیگر کشورها و به خصوص پیشنهادهای سازمان جهانی بهداشت استفاده شده است. سامانه سیمای سرطان هم یک نرم افزار تحت وب و یک پارچه در سطح کشور است که به جز اطلاعات تشخیص و ثبت سرطان، نسخه‌های شیمی درمانی و درمان های رادیوتراپی و سیر مراقبت سرطان را ثبت می‌کند.

کد خبر 437512

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار