همشهری‌آنلاین: رئیس‌ جمهور روسیه برای اولین بار در واکنش به گزارش تکمیل شده شورای ویژه رابرت مولر درباره مداخله روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا گفت، مسکو همواره می‌گفت که چیزی پیدا نخواهد شد.

پوتين

اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به خلاصه‌ گزارشی است که ویلیام بار، دادستان کل آمریکا ماه گذشته منتشر شد و در آن آمده است رابرت مولر، رئیس شورای ویژه تحقیقات هیچ مدرکی دال بر همدستی کمپین ترامپ و روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به دست نیاورده است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،پوتین در مجمع شمالگان در شهر سن پترزبورگ گفت، یافته‌های مولر برای مسکو قابل پیش‌بینی بود.

او افزود: این‌که آن (تحقیقات مولر) به این شیوه به پایان می‌رسد، این‌که از کاه کوه بسازیم، برای ما از همان اول مشخص بود. بارها این را به شما گفته بودم. ما از زمان آغاز به کار این کمیسیون بدنام آقای مولر گفتیم که چیزی به دست نخواهد آمد چون هیچ کس بهتر از ما این را نمی‌داند. روسیه در هیچ انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا دخالت نکرده است. هیچ همدستی‌ای، آن طور که مولر می‌گفت، میان ترامپ و روسیه در کار نبود.

به گفته رئیس‌جمهور روسیه، اتهامات همدستی "کاملا بی‌معنا" بودند و برای خوراک سیاسی داخلی آمریکا اختراع شدند و بخشی از کشمکش سیاسی داخلی آمریکا بودند.

دادستان کل آمریکا سه‌شنبه به قانونگذاران اعلام کرد که قصد دارد گزارش مولر را ظرف یک هفته منتشر کند. در حالی که گزارش مولر ترامپ را از همدستی با روسیه تبرئه کرد اما روسیه از تلاش برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ مبرا نشد. آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که روسیه مداخله داشته است، آن هم از طریق کمپین هک ایمیلی و تبلیغات سیاسی آنلاین با هدف اختلاف‌افکنی.

ولادیمیر پوتین در پاسخ به این سوال که آیا مایل است ترامپ مجددا در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شود، از اظهارنظر خودداری کرد و به لیستی بلند بالا از اختلافاتش با دولت ترامپ اشاره کرد و گفت مساله احتمال انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات کاملا به مردم آمریکا ربط دارد.

اما پوتین که در گذشته ترامپ را ستایش کرده بود، ابراز امیدواری کرد مسکو و واشنگتن بتوانند با یکدیگر برای حل و فصل اختلافات بسیارشان در عرصه بین‌المللی، به محض پایان آنچه او بحران سیاسی آمریکا توصیف کرد، همکاری کنند.

کد خبر 436829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار