همشهری آنلاین: دولت بلژیک رسما از ربودن فرزندان زوج‌های دورگه بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ عذرخواهی کرد. این عمل دولت بلژیک به رسمیت شناختن جنایتی بود که علیه این کودکان دورگه، متیس، در دهه شصت میلادی صورت گرفته بود.

عذرخواهی دولت بلژیک

به گزارش یورونیزو، کودکانی که نیمی سفیدپوست و بلژیکی و نیم دیگرشان سیاه پوست آفریقایی و از مستعمره های پیشین پادشاهی بلژیک، جمهوری دموکراتیک کنگو و بوروندی و رواندا بودند. اغلب این کودکان مادران آفریقایی و پدران سفیدپوست بلژیکی داشتند و در مستعمره‌های آفریقایی بلژیک بدنیا آمده بودند. دولت بلژیک این کودکان را در جریان سیاست های موسوم به «جدایی نژادی» از آفریقا به اجبار به اروپا می آورد تا در مدارس کاتولیک بلژیک جدای از مادرانشان بزرگ شوند. کلیسای کاتولیک بلژیک هم بزرگترین همدست دولت وقت این پادشاهی بود.

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک روز پنجشنبه در پارلمان این کشور گفت: «به نام دولت فدرال بلژیک، بخاطر قصور دولت در دوران استعماری و اعمال چنین قساوت و بی عدالتی عذرخواهی می کنم. امیدوارم که عذرخواهی دولت بتواند یک گام اضافی در جهت گسترش آگاهی بیشتر و دانش بخشی از تاریخ ملی به شهروندان اعطاکند.»

کلیسای کاتولیک بلژیک پیش تر در سال ۲۰۱۶ از اجبار و ربودن فرزندان از مادرانشان در آفریقا عذرخواهی کرده بود. سازمان ملل در همان سال بلژیک را محکوم به «جنایات کاری در دوران استعماری» کرده بود.

پادشاهی بلژیک از ۱۸۰۰ میلادی تا ۱۹۶۰ بخش هایی از آفریقای مرکزی از جمله کنگو و بوروندی و رواندا را استعمارکرده بود.

کد خبر 436302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار