همشهری آنلاین: نوروز گذشت و اهالی آق قلا و گمیشان در استان گلستان همچنان درگیر پدیده قهری سیل و روان آبها هستند اما آنها امیدشان را از دست نداده اند و هر چند روز یکبار دستی بالا زده و با برگزاری جشن عروسی جوانان خود را به خانه بخت می فرستند.

عروسی در سیلاب؛ زندگی در آق قلا و گمیشان جریان دارد

به گزارش پنجشنبه خبرنگار ایرنا؛ علاوه بر خانواده‌ها و بستگان زوج‌های جوان، تشریک مساعی نیکوکاران، تشکل‌های مردم نهاد، هلال احمر و آستان قدس رضوی باعث شده جشن عروسی جوانان سیل زده در استان گلستان شور و حال بیشتری به خود گیرد.

در آخرین مورد شب گذشته ۳۵ زوج جوان که در بین آنها اقوام مختلف همچون ترکمن، سیستانی، فارس و... دیده می شد در محل اسکان اضطراری زندگی مشترک خود را آغاز کردند و گفته شده این روند همچنان ادامه دارد.

پیش از این نیز محل اسکان موقت سیل زدگان گلستان در محل نمایشگاه بین المللی گرگان شاهد جشن عروسی زوج های جوان بود.

سیل زدگان گلستان بویژه در آق قلا و گمیشان همچنانکه با اتحادی مثال زدنی از طریق حفر کانال، دیواره سازی با کیسه شن و نظایر آن شهرها و روستاهای خود را از تخریب بیشتر سیل نجات دادند؛ در تهیه پول، کالا و ایجاد سرپناه برای جوانان خود هم همتی مثال زدنی به جا گذاشتند؛ گویی امید و نشاط در خون آنها عجین شده و جریانی روان و ابدی دارد.

در جریان جشن شب گذشته زوج های جوان گلستان خبری از ریخت و پاش های مرسوم عروسی ها نبود. همه چیز در قرآن، یک کیک ساده، پرچم متبرک رضوی، شاخه های گل و تعدادی هدیه از طرف آستان قدس به رسم سرسلامتی خلاصه شده و خودنمایی می کرد. همه سور و سات عروسی این زوج‌های جوان همین است.

البته میهمانان هم متنوع اند، از مدیرعامل هلال احمر گلستان، مسوولان آستان قدس و فرماندار گرگان گرفته تا سایر مسوولان و امدادگران جوان با لباس جمعیت هلال احمر که گویا خودشان هم هنوز ازدواج نکرده اند و شاید به همین دلیل صدای سوت و کف زدنشان بیشتر از بقیه خودنمایی می کند.
حتی در این بین برخی ها مهمان ها با لباس راحتی آمده اند! احتمالا آنها دقایقی قبل در چادرها قیلوله یا مشغول استراحت و یا سرگرم کاری بوده‌اند.

ترکمن‌ها هم با آن لباس های رنگارنگشان در عین زیبایی سادگی را هم با خود برای زوج های جوان به ارمغان آورده اند؛ همچنانکه به رسم اجدادی در 'یورت' هایشان (خیمه) با حداقل امکانات؛ زندگی شیرینی داشته و در عین حال مهمان نواز هم هستند.

جشن عروسی حتما یکی از نشانه های شادی در زندگی بشر است اما در بهبوبه سیلی مهیب و بنیان افکن چه نامی می توان روی آن نهاد؟ شاید بهترین تعبیر برای جشن سیل زدگان گلستان؛ درماندگی سیل و مصیبت در مقابل امید و آرزوهای دور و دراز باشد.

سیل زدگان جوان سرپناهی ندارند اما با آغاز زندگی مشترک در چادرهای هلال احمر می خواهند دنیای جدیدی برای خود بسازند؛ دنیایی پر از شادی های خاطره انگیز که گام اولش اگر چه با ظاهری غیرمتعارف آغاز شد اما می تواند به پایانی شیرین مبدل گردد.

رویش جوانه‌های امید در میان سیل زدگان گلستان به زمان زیادی برای بارور شدن احتیاجی ندارد. آن ها که توانسته اند از دل سیل و مشکلات به خانه بخت بروند و عروسی بگیرند، حتما می‌توانند خانه آرزوهای خود را در دل ویرانه های سیل برپا کنند.

کد خبر 436241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =