همشهری آنلاین: اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام‌های فراقضایی گفت: محاکمه غیرعلنی افراد متهم به قتل جمال خاشقچی در عربستان با استانداردهای بین‌المللی مطابقت ندارد و باید علنی برگزار شود.

اگنس کالامارد

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، کالامارد که ریاست تحقیقات بین‌المللی در مورد قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود را برعهده دارد، از عربستان خواست تا نام متهمان را اعلام کرده و اطلاعاتی در خصوص سرنوشت ۱۰ متهم دیگر در این پرونده منتشر کند.

کالامارد در بیانیه‌ای گفت: دولت عربستان اگر فکر می‌کند که روند قضایی فعلی از نظر منصفانه بودن و تطابق با استانداردهای بین‌المللی و اعتبار احکام آن جامعه جهانی را راضی می‌کند، سخت در اشتباه است.
خاشقچی روز دوم اکتبر سال گذشته (دهم مهرماه) در حالی که برای انجام امور اداری مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه رفته بود، توسط عوامل سعودی به قتل رسید.

عربستان ابتدا قتل وی را انکار کرد اما در نهایت به آن اعتراف کرد. دادستان عمومی عربستان ۱۱ مظنون را در این پرونده تحت پیگرد قرار داده اما نام آنها را منتشر نکرده است. پنج نفر از این مظنونان به اتهام صدور فرمان قتل و ارتکاب آن با اعدام مواجه هستند.

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و کشورهای غربی معتقد هستند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقچی را داده است. سعود القحطانی مشاور دربار سعودی مهره‌ای کلیدی در قتل این روزنامه نگار است اما او جزو ۱۱ نفری نیست که محاکمه غیرعلنی آنها در حال برگزاری است.

کد خبر 435830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار