همشهری آنلاین: بر اساس اعلام کارشناس سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد، بارش سنگین برف و باران، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر از یکشنبه نقاط مختلف این استان را در بر می‌گیرد.

برف و باران کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد

ولی بهره مند روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس بررسی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های مختلف جوی سامانه جدیدی از یکشنبه تا سه شنبه در نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد فعال خواهد بود.
وی افزود: این بارش‌ها در روز دوشنبه و سه شنبه در کهگیلویه و بویراحمد شدت بیشتری خواهند یافت.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: با توجه به حجم بارش، ماهیت رگباری، رعد و برق و همچنین بارش تگرگ در برخی نقاط هم استانی ها ضمن رعایت نکات ایمنی از مسافرت های غیر ضرور پرهیز کنند.
وی با بیان اینکه احتمال تغییرات جوی وجود دارد، تصریح کرد: اداره کل هواشناسی استان به صورت روزانه نقشه های آینده را رصد کرده و درصورت هرگونه تغییر اطلاع رسانی می شود.
بهره مند بیان کرد: با توجه به شدت بارش‌ها در مناطق و شهرستان های گرمسیری و جنوبی استان، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و نیز اختلال در تردد جاده ای ناشی از کاهش دید افقی دور از انتظار نیست.

وی توصیه کرد که برای کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم از سوی مردم، سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران به کار گرفته شود.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بررسی روند میزان بارندگی های امسال و مقایسه آن با سال های گذشته نشان می دهد استان کهگیلویه و بویراحمد پس از ۱۰ سال وارد ترسالی شده است.
میانگین میزان بارندگی از ابتدای سال زراعی ۹۷-۹۸ تاکنون به ۶۷۶.۷ میلی متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸۶.۲ میلی متر افزایش یافته است.

بهره مند ابراز داشت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون در یاسوج ۸۸۱.۴ میلی متر، در سی سخت ۷۶۵.۷ میلی متر، در دهدشت ۶۸۹.۴ میلی متر، در دوگنبدان ۵۵۳.۱، در لیکک ۵۸۱.۶ و در امامزاده جعفر ۵۸۸.۷ میلی متر باران بارید.
وی افزود: تفاوت بارندگی سال زراعی جاری نسبت به کل میزان بارندگی بلند مدت استان ۳۲ درصد افزایش داشته که حدود ۲۴۲.۴ میلی متر بوده است.
بهره مند تصریح کرد: به طور میانگین بارش های استان نسبت به مدت مشابه سال زارعی گذشته ۴۸۶.۲ میلی متر افزایش نشان می دهد.

هر ۶ ایستگاه اصلی هواشناسی این استان بارندگی های بیشتر از میانگین بلند مدت را ثبت کرده اند که از ۱۰ سال گذشته تاکنون بی سابقه بوده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

کد خبر 435272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار