چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دادگاه تجدید نظر به این نتیجه رسید که ۴۰ سال زندان برای جرائم کاردازیچ کافی نبوده است.

رادوان کارادزیچ، ملقب به «قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد

رادوان کارادزیچ، رهبر صرب که به جرم ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی در یوگسلاوی سابق در زندان بود به حبس ابد محکوم شد.

دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم جنگی در یوگسلاوی سابق، در جریان تجدید نظر در حکم پیشین آقای کارادزیچ به این نتیجه رسید که ۴۰ سال زندان برای جرائم وی کافی نبوده است.

دادگاه کیفری لاهه بنا به درخواست آقای کاردازیچ برای تجدید نظر در حکم ۴۰ سال زندان وی، تشکیل شده بود. کاردازیچ ۷۳ ساله که در جنگ‌های داخلی دهه نود میلادی در شبه‌جزیره بالکان نقشی کلیدی داشت پیش از این به ۴۰ سال زندان محکوم شده و در زندان به سر می‌برد.

وی پیش از این به جرم صدور دستور قتل‌عام بیش از ۸۰۰۰ نفر از مردان و پسران نوجوان مسلمان در سربرنیتسا و همچنین به جرم به راه‌انداختن کارزار نسل‌کشی قومی و بیرون راندن مسلمانان و کروات‌ها از نواحی خاصی از بوسنی و هرزگویین گناهکار شناخته شده بود.

کارادزیچ که حدود یک دهه در خفا به سر می‌برد سرانجام در ژوئیه سال ۲۰۰۸ میلادی دستگیر و به دست عدالت سپرده شد.

در جریان تجدید نظر در حکم قبلی، دادستانان خواستار صدور حکم حبس ابد برای وی شده و نیز می‌خواستند که وی به جرم مشارکت در سیاست‌گذاری برای هدف قرار دادن شهروندان غیرصرب در شماری از شهرهای بوسنی و در سالهای نخستین جنگ بالکان گناهکار شناخته شود.

حکم نهایی این رهبر سابق صرب دیگر قابل تجدید نظر نخواهد بود و کارشناسان می‌گویند این حکم تأثیر به‌سزایی بر ساکنان کنونی سرزمین‌های یوگوسلاوی سابق خواهد داشت، جایی که بسیاری از اجتماعات قومی آن در اثر جنگ سه دهه پیش چندشاخه شده‌اند و از سوی دیگر بسیاری از صربهای بوسنی همچنان کارادزیچ را به چشم یک قهرمان می‌نگرند.

کد خبر 435133

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha