مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی کشورمان در صربستان، افتتاح شد.

افتتاح مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

به گزارش خبرگزاری ایبنا، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، افتتاح این مرکز در مراسمی با حضور حسین ملاعبداللهی سفیرکشورمان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی، رضا مرادصحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، دکتر لیلیانا مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و جمعی از مسئولین دانشکده، استادان و دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، خانم مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه بلگراد ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای تاسیس این مرکز اظهار داشت: در سال‌های اخیر، زبان فارسی در این دانشکده جایگاه ویژه‌ای یافته و از این رو، مصمم به ارتقاء سطح آموزش این زبان هستیم و تاسیس این مرکز در راستای این هدف و در نتیجه همکاری مشترک با سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی است.

 وی به فعالیت‌های علمی و پژوهشی مراکز  ادبیات و زبان‌های خارجی و از جمله پروژه راه ابریشم، که در مرکز مطالعات آسیا این دانشکده در جریان است، اشاره کرد و افزود: تشکیل مرکز مطالعات فارسی که از این پس به مجموعه مراکز آموزشی این دانشکده اضافه می‌شود، عهده‌دار پژوهش‌های علمی و خدمات آموزشی مرتبط با فرهنگ، زبان و ادبیات ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد که این امر به آشنایی بیشتر دانشجویان و جامعه علمی صربستان از فرهنگ و ادب ایران بیانجامد.

در ادامه، حسین ملاعبدالهی، سفیر کشورمان در صربستان با اشاره به توسعه روز افزون روابط فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: افزایش شناخت مردم و نخبگان فرهنگی دو کشور از یکدیگر، سنگ بنای مستحکم تحکیم و توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌های مورد علاقه را تشکیل می‌دهد.

وی تاسیس مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را یکی از گام‌های موثر برای افزایش شناخت طرفین از یکدیگر توصیف کرد و افزود: این مرکز علاوه بر تامین منابع و ماخذ مهم ادبیات و فرهنگ ایران برای دسترسی آسان اساتید، محققین و دانشجویان، با برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های گوناگون نقش موثری را برای ارتقای شناخت و درک مشترک فرهنگی بین دو کشور ایفاء خواهد کرد.

 رضا مرادصحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت آموزش علمی زبان فارسی اظهار داشت: بنیاد سعدی رویکردی علمی به موضوع آموزش و گسترش زبان فارسی دارد و در همین راستا، همکاری، حمایت و پشتیانی از فعالیت‌های مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را ادامه می‌دهد.

وی افزود: زبان فارسی با غنای ادبی هزار ساله، محملی برای انتقال فرهنگ ایرانی است و از این رو، مورد توجه پژوهشگران در حوزه مطالعات فرهنگی و ادبی است.مرادصحرایی اظهار امیدواری کرد که با استمرار فعالیت‌های مرکز مطالعات فارسی در دانشگاه بلگراد، زمینه برای انجام پژوهش‌های علمی و فعالیت‌های آموزشی در حوزه زبان، ادبیات و فرهنگ کشورمان فراهم آید. وی همچنین از حمایت سفارت کشورمان و تلاش‌های آقای شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان و نیز دکتر صفری مدرس زبان فارسی در بلگراد قدردانی کرد.

در بخش پایانی این برنامه، از کتاب «گام اول» با ترجمه صربی، که برای استفاده دانشجویان و علاقه‌مندان به آموزش زبان فارسی است، رونمایی شد.

کد خبر 434922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار