همشهری آنلاین: متخصصان ایرانی در یک استارتاپ، دو محصول تحریمی پرکاربرد در صنایع نفت و آب را بومی کردند.

رسوب‌زا

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رسوب‌زا نخستین محصول این استارتاپ است که به همت متخصصان ایرانی بومی شد. این محصول در لیست تحریم‌ها قرار دارد.

آسفالتین نام رسوب است که در لوله‌های نفتی تشکیل می‌شود. وجود این رسوب در لوله‌ها باعث انسداد لوله می‌شود؛ در نتیجه باعث بروز مشکلاتی همچون افزایش هزینه‌های استخراج و کاهش میزان برداشت از مخازن می‌شود. بنابراین با دستگاهی که امواج الکترومغناطیسی تولید می‌کند، می‌توان از ایجاد این رسوب جلوگیری کرد.  تولید این دستگاه تا کنون در انحصار شرکتی آمریکایی بوده است اما متخصصان در یک استارتاپ این انحصار را شکسته و با مهندسی معکوس نمونه آزمایشگاهی آن را ساخته‌اند.

محصول بعدی که توسط این استارتاپ تولید شده است لیزر سطح‌سنج نام دارد که اندازه‌گیری سطح سیالات را انجام می‌دهد.

در مخازن نفتی برای اندازه‌گیری سطح از تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شود که محققان در این استارتاپ، این محصول تحریمی را با مهندسی معکوس در داخل کشور تولید کردند.

قطر مخازن نفتی زیاد است؛ بنابراین اندازه‌گیری سطح اهمیت بالایی دارد. زیرا هر یک میلی‌متر جابه‌جایی ضرر مالی دارد و آسیب نیروی انسانی را کمتر می‌کند و دقت اندازه‌گیری را بالا می‌برد. همچنین کاربرد صنعت لیزر را در صنایع نفتی توسعه می‌دهد.

هر دو محصول تولیدی توسط این استارتاپ علاوه بر صنعت نفت، در حوزه آب نیز کاربرد دارد.

این استارتاپ در شتابدهنده آبان مستقر است و برای فعالیت‌های خود از حمایت معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار شده است.

کد خبر 434659
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha