چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین :محققان جلیقه ویژه‌ای را تولید کرده‌اند که پوشیدن آن توسط زنان در زمان آزمایش ام آر آی، شناسایی احتمال ابتلای آنها به سرطان پستان را تسهیل می‌کند.

جلیقه فناورانه برای شناسایی بهتر سرطان پستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، اگر چه آزمایشات اشعه ایکس و اسکن ام آر آی دو روش مناسب برای شناسایی موارد سرطان پستان هستند، اما پزشکان همواره برای افزایش دقت روش‌های مذکور تلاش کرده اند.

پژوهشگران دانشگاه وین اتریش می‌گویند با پوشیدن یک جلیقه مجهز به سیم پیچ عبور دهنده فرکانس‌های رادیویی که انعطاف بالایی نیز دارد، می‌توان کیفیت و دقت پیش بینی‌ها را در این زمینه افزایش داد.

استفاده از روش ام آر آی برای تشخیص سرطان پستان در مقایسه با استفاده از اشعه ایکس، مزیت بیشتری دارد. علت آن است که در این روش از تشعشعات یونیزه شده مضر استفاده نمی‌شود. در این روش حساسیت و دقت تصاویر بالاتر است و البته هزینه و فرایند کار نیز طولانی‌تر است.

استفاده از این جلیقه فناورانه هم دقت تصاویر را بیشتر می‌کند و هم جزئیات مفصل تری را به نتیجه کار می‌افزاید. تعداد مارپیچ‌های انتقال فرکانس‌های رادیویی در جلیقه مذکور به ۳۲ مورد می‌رسد و طول هر یک از آنها هم ۸ سانتیمتر است. در این مجموعه از مقداری کابل کواکسیال و حسگرهای حرکتی نیز استفاده شده است.

کد خبر 434469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی