همشهری آنلاین: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع مناطق شمالی این استان با پوشش ضعیف گیاهی در معرض بیابان‌زایی است.

بيابان

به گزارش ایرنا، ابوطالب قزلسفلو روز شنبه در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم گلستان که در ایستگاه تولید نهال چپرقویمه گنبدکاووس برگزار شد، افزود: در صورت مدیریت نشدن این عرصه‌ها و ادامه زراعت در اراضی کم بازده مناطق شمالی استان، آسیب‌های جدی از جمله خطر ریزگردها گلستان را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: از سه سال پیش و به دنبال اختصاص اعتبارات بیابان‌زدایی به استان، برخی طرح‌ها از جمله تولید یک میلیون بوته مرتعی و کاشت آن و احداث بندهای خاکی با هدف احیای مراتع و جلوگیری از بیابانی شدن این عرصه‌ها انجام شده است.

قزلسفلو گفت: در سه سال گذشته در سطح تقریبی ۱۵ هزار هکتار اقدامات مقابله‌ای با بیابان‌زایی انجام شده و برای سرعت بخشیدن به اجرای چنین طرح‌هایی که هزینه‌های زیادی نیز ندارد، علاوه بر توجه ویژه به تخصیص اعتبار از مرکز، نیازمند همکاری دیگر ادارات و نهادها برای احیای مراتع هستیم.

وی تصریح کرد: اگر تنها به اعتبارات و فعالیت‌های منابع طبیعی و آبخیزداری در حوزه جلوگیری از بیابانی شدن مراتع و پدیده ریزگردها اکتفا شود، با روند فعلی اجرای طرح‌های احیای مراتع، افزون بر ۶۰ سال زمان برای تکمیل اقدامات نیاز است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان، تهدیدات زیست محیطی، توسعه بیابان و ریزگردها را سه چالش جدی این استان برشمرد و گفت: اگر این چالش‌ها مدیریت نشود، با مهاجرت و تخلیه روستاهای مرزی و حاشیه‌نشینی مواجه خواهیم شد.

قزلسفلو افزود: منابع طبیعی در سال‌های اخیر و با استفاده از مشارکت مردم و دامداران ذی‌نفع، برخی طرح‌های احیای مراتع و آبخیزداری را در مناطق شمالی گلستان انجام داده اما نیاز به همکاری بیشتر مردم و نیز دیگر ادارات و نهادها برای سرعت بخشیدن به این طرح ها دارد.

وی اضافه کرد: اراضی کم بازده مناطق شمالی گلستان که زیر ۲۰۰ میلی‌متر بارش سالانه دارند، دیگر مستعد زراعت غلات نیستند و باید به مرتع خصوصی برای پرورش دام تبدیل شده و یا به کشت گیاهان دارویی اختصاص یابند.

وی گفت: منابع طبیعی در تبدیل این اراضی به مرتع خصوصی یا کشت گیاهان دارویی، بوته و بذر لازم را به صورت رایگان در اختیار ذی‌نفعان قرار می‌دهد.

قزلسفلو گفت: در صورت ادامه روند کشت غلات در اراضی کم بازده شمال گلستان، فرسایش خاک سرعت گرفته و پدیده ریزگردها در سراسر استان و حتی در استان‌های همجوار فراگیر می‌شود.

در این جلسه که رییس کل دادگستری گلستان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان حضور داشتند، بخشدار بخش داشلی برون گنبدکاووس نیز در سخنانی پیشنهاد کرد تا برای جلوگیری از تخریب مراتع و تبدیل آن به اراضی زراعی، مدیریت و بهره‌برداری مراتع ملی به صورت قراردادی چند ساله بدون تغییر کاربری در اختیار جوامع محلی قرار گیرد.

حاجی نظر شیرمحمدلی گفت: در صورتی که چنین اقدامی صورت گیرد، جوامع محلی با احساس مسئولیت بیشتری در حفظ و نگه‌داری از منابع طبیعی ملی تلاش کرده و پرورش دام که شغل بیشتر مردم مرزنشین است، نیز رونق بیشتری می‌گیرد.

مختار مهاجر رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان نیز در این جلسه بر لزوم تسریع در احداث سد چایلی برای تامین منابع آب دامداران و کشاورزان منطقه و نیز تغییر الگوی کشت در اراضی کم بازده مناطق شمالی گلستان از غلات به کشت گیاهان مرتعی و دارویی تاکید کرد.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت که در شرق استان گلستان واقع است، افزون بر ۳۴۱ هزار هکتار مرتع دارد.

کد خبر 434191

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha