همشهری آنلاین: مدیرکل محیط زیست البرز گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته به نظر می‌رسد بین ۲۵ تا ۳۰ قلاده پلنگ در زیستگاه‌های حفاظت شده استان زندگی می‌کنند.

پلنگ

به گزارش ایسنا، فردین حکیمی گفت: با توجه به این که پلنگ گونه‌ای در کمین است و به صورت مستمر از محلی به محل دیگر جابه جا می‌شود، بنابر این ارائه آمار دقیقی از تعداد آنها در زیستگاه‌های استان امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: پلنگ به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد، در مواقع نادر در معرض دید ظاهر می‌شود و اطلاعات ما از این گونه بیشتر به عکس‌هایی که دوربین‌ها به ثبت رسانده‌اند، خلاصه می‌شود. بر اساس اطلاعات دریافتی از همین دوربین‌ها و گزارشات جوامع محلی بین ۲۵ تا ۳۰ قلاده پلنگ در البرز زندگی می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست البرز ابراز کرد: این آمار قطعی نیست و ممکن است چند قلاده کمتر یا بیشتر باشد.

وی با اشاره به این که نباید نسبت به خطر انقراض پلنگ در استان بی‌تفاوت باشیم، ادامه داد: به خاطر کاهش جمعیت کل و بز و تخریب زیستگاه‌های طبیعی استان با خطر انقراض این گونه نادر مواجه هستیم.

حکیمی ادامه داد: وقتی تعداد پلنگ‌ها کم شود، با افزایش تعداد گرازهای وحشی که شکار اصلی پلنگ‌ها هستند مواجه می‌شویم که این باعث ورود گرازها به باغات و اراضی کشاورزی و خسارت به کشاورزان می‌شود.

وی گفت: حفاظت از گونه‌های در حال انقراض تنها وظیفه محیط زیست نیست و همه شهروندان در این خصوص وظیفه دارند و باید سهم خود را ایفا کنند.

کد خبر 433690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =