چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶

همشهری‌آنلاین: رئیس‌ جمهور آمریکا برای شرکت در دومین نشست خود با رهبر کره شمالی، وارد پایتخت ویتنام شد.

ترامپ در ويتنام

هدف از این مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ در ازای روابط بهتر با آمریکا و دیگر کشورها و رفع تحریم‌هایی عنوان شده که اقتصاد کره‌شمالی را به شدت متأثر ساخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس،دونالد ترامپ واشنگتن را با هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا (ایر فورس وان) به سمت شرق ترک کرد و شامگاه سه‌شنبه(هفتم اسفند) به وقت محلی وارد فرودگاه هانوی شد.

کیم جونگ اون نیز که با قطار زرهی مخصوص خود از پیونگ‌یانگ راهی ویتنام شده بود، سه‌شنبه صبح به مرز ویتنام رسید و از آنجا به هانوی رفت.

ترامپ و کیم عصر چهارشنبه ۹ اسفند شام را به اتفاق یکدیگر و به‌طور خصوصی صرف می‌کنند تا در جریان آن به برنامه مذاکرات خود در روز پنج‌شنبه  دهم اسفند بپردازند.

طرفین امیدوارند بتوانند راهی برای اجرای توافقاتی که طی نشست نخست خود در بهار امسال به آن دست یافتند، پیدا کنند. دیدار نخست رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور انجام شده بود.

روز سه‌شنبه همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با همتای ویتنامی خود، پام بین‌مین دیدار کرد. پمپئو با انتشار عکس‌هایی از این دیدار ویتنام را «شریک و دوستی نزدیک برای ایالات متحده» نامید و عنوان کرد که این دوستی و شراکت قوام بیشتری می‌یابد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین نوشت که واشنگتن و هانوی از «منافع استراتژیک مشترکی» برخوردارند و در عین حال هر دو طرف نیز در پی ترویج صلح، ثبات و ایجاد منطقه آزاد اقیانوس هند-آرام هستند.

پمپئو صبح سه‌شنبه به وقت محلی وارد هانوی شده بود تا مقدمات ورود دونالد ترامپ به ویتنام را فراهم کند.

او از نشست رهبران آمریکا و کره شمالی به عنوان «فرصتی مهم برای پیش‌برد توافقات سنگاپور در راستای تغییر شکل روابط دو کشور، ایجاد صلحی پردوام و خلع سلاح هسته‌ای کامل» نام برده است.

کد خبر 433082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =