مجموع نظرات: ۰
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
۰ نفر

 همشهری‌آنلاین: طرح ترافیک قدیمی پایتخت برای اولین بار در سال ۹۷ دستخوش تغییر اساسی شد و با تمام فراز و نشیب‌هایش قرار است در دومین سال اجرا، با اصلاحاتی در سال ۹۸ ادامه پیدا کند، اکنون پس از تغییر طرح ترافیک، محدوده زوج یا فرد نیز پس از ۱۳ سال با تغییرهای اساسی مواجه شده‌است.

طرح ترافيك

به گزارش شهرنوشت، تغییرهای طرح ترافیک در دومین سال اجرا به تعیین تکلیف سهمیه آژانس‌ها و وانت بارها، امتیاز جدید به ساکنان محدوده، تغییری جزئی نرخ و بازگشت آن به پنحشنبه ها محدود شده‌است.

طرح زوج و فرد نیز پس از ۱۳ سال اجرا، از سال آینده هم به صورت شکلی و ساختاری تغییرات بنیادی خواهد داشت درحالی‌که محدوده آن تغییری نمی‌کند.

کلیات طرح ترافیک در سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ تغییرات چندانی نخواهد داشت، تنها اصلاحات انجام شده به شرح زیر خواهد بود؛

 امتیاز جدید برای ساکنان محدوده طرح ترافیک

  ساکنان محدوده طرح ترافیک با ثبت‌نام در سامانه « تهران من» علاوه بر یک خروج رایگان تا قبل از ساعت ۸:۳۰ و یک ورود رایگان پس از ساعت ۱۷ به محدوده، به ازای هر واحد مسکونی، یک خودرو از تخفیف ۵۰ درصدی بهره مند خواهند شد.

نرخ طرح ترافیک۹۸ برای آژانس‌ها و وانت‌بارها 

آژانس‌ها و وانت‌بارها در سال ۹۸ از تخفیف ۵۰ درصدی در سقف سهمیه بهره‌مند می‌شوند و این تخفیف در مورد هرکدام با ارائه "سندسفر" و "باربرگ" تا ۷۰ درصد قابل افزایش خواهد بود.

نرخ های جدید طرح ترافیک

حداقل نرخ ورود به محدوده طرح ترافیک بر اساس مصوبه شورای شهر در سال آینده ۱۴ هزار و ۴۹۰ تومان برای خودروهایی با معانیه فنی برتر و تردد در ساعات غیر پیک ترافیک و حداکثر نرخ ۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان در ساعات پیک و بدون معاینه فنی برتر خواهد بود.

افزایش حداکثری نرخ طرح ترافیک، ۱۵ درصد پیش‌بینی شده است که بر اساس اعلام تورم بانک مرکزی متغیر خواهد بود. براین اساس در صورتی که نرخ تورم پایین تر از ۱۵ درصد باشد افزایش حداقلی نرخ طرح به اندازه نرخ تورم اعلامی خواهد بود و اگر میزان آن از ۱۵ درصد بیشتر باشد همین ۱۵ درصد لحاظ می شود.

 وضعیت سهمیه‌ای‌ها

سهمیه‌های مربوط به جانبازان، خبرنگاران و سایر موارد بدون تغییر اعمال خواهد شد.

محدوده زوج یا فرد به تاریخ پیوست و حلقه دوم متولد شد

از تیرماه سال ۹۸ محدوده زوج یا فرد با عنوان «محدوده کنترل آلودگی هوا» یا حلقه دوم همراه با تغییرات اساسی در ساختار اعمال می شود.

 براساس این طرح، تمامی خودروها بدون توجه به پلاک خود می‌توانند در هر فصل ۲۰ روز رایگان در محدوده زوج یا فرد تردد داشته باشند. ثبت تردد بیش از ۲۰ روز مشمول پرداخت عوارض می شود و عملا دیگر محدوده زوج یا فرد وجود نخواهد داشت.

 تمام خودروها باید برای حضور در حلقه دوم ترافیکی در سامانه «تهران من» ثبت نام کرده باشند. در غیر این صورت مشمول تردد غیر مجاز و جریمه خواهند شد.

 یک بار ثبت‌نام برای تمام خودروها کافی است تا سامانه ترددهای هر پلاک را در محدوده شمارش کنند و در صورت عدم ثبت پلاک خودرو در سامانه و حضور در محدوده، مشمول جریمه می شود.

 خودروهای پلاک شهرستان نیز برای ورود به حلقه دوم ترافیک تهران با ثبت نام در سامانه « تهران من» می توانند در هر فصل ۱۵ روز به صورت رایگان در این محدوده تردد کنند.

 امتیازات ساکنان محدوده حلقه دوم(زوج و فرد)

ساکنان این محدوده با ثبت نام در « تهران من» علاوه بر یک خروج رایگان تا قبل از ساعت ۸:۳۰ و یک ورود رایگان پس از ساعت ۱۷، از تخفیف ۵۰ درصدی برای ورود به این محدوده برخوردار خواهند بود.

افرادی که بتوانند با پرداخت عوارض و یا سهمیه خود در روزهای پنجشنبه وارد محدوده حلقه دوم شوند، میتوانند پس از ساعت ۱۳، به صورت رایگان وارد محدوده طرح ترافیک نیز شوند.

امتیاز آژانس‌ها و وانت‌بارها در حلقه دوم

آژانس‌ها و وانت‌بارها بدون سقف سهمیه از ۵۰ درصد تخفیف برخوردارند و در صورت داشتن "سند سفر" و یا "باربرگ"این تخفیف به ۷۰ درصد می‌رسد.

نرخ ورود به محدوده حلقه دوم 

حداقل نرخ ورود به حلقه دوم ترافیک در سال آینده ۷ هزار و ۲۴۵ تومان برای خودروهایی با معانیه فنی برتر و تردد در ساعات غیر پیک ترافیک و حداکثر ۲۰ هزار و ۷۰۰ در ساعات پیک و بدون معاینه فنی برتر خواهد بود.

شورای حمل و نقل ترافیک ۳ ماه فرجه برای اجرای طرح حلقه دوم در نظر گرفته است تا مردم به خوبی با آن آشنا شوند.

کد خبر 432610

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha