همشهری آنلاین: وزیر نفت گفت: با تکمیل طرح‌های پالایشگاه‌های نفت ستاره خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پالایشگاه تبریز در مجموع ظرفیت تولید بنزین باکیفیت یورو ۴ و ۵ ، به ۷۶ میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

زنگنه

بیژن زنگنه درمراسم افتتاح مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: با به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به راحتی می‌توان ۴۰۰ بشکه میعانات نفتی به ظرفیت کشور اضافه کرد.

وی با بیان این که ظرفیت پذیرش خوراک در پالایشگاه‌های نفت ۱.۷ دهم میلیون بشکه بوده است، گفت: در این مدت بیش از ۲۰ درصد ظرفیت پالایشی کشور اضافه شده است. وزیرنفت ظرفیت تولید بنزین پایه در سال۹۱ را ۵۹ میلیون لیتر اعلام کرد و ادامه داد: در بهمن امسال، این ظرفیت به ۱۰۱ میلیون لیتر رسید و تا پایان امسال از ۱۰۵ میلیون لیتر عبور خواهیم کرد. زنگنه عنوان کرد: ظرفیت تولید بنزین کشور از ابتدای سال ۹۱ تاکنون و در دولت تدبیر و امید به دوبرابر افزایش یافته و این عالی‌ترین جهش در تولید بنزین در کشور است که تاکنون داشتیم.

وی ادامه داد: بسیار جهش بزرگی است که بیش از ۵۰ میلیون لیتر ظرفیت تولید بنزین افزایش یافته و به همین دلیل امروز آمریکا نمی تواند در مورد یکی از تهدیدهای مهم خود که محدود کردن واردات بنزین بود کلمه‌ای را بر زبان بیاورد. وزیر نفت گفت: ایران نه تنها بنزین کم ندارد بلکه می‌تواند صادرات داشته باشد اما به عمد بنزین صادر نمی‌کنیم زیرا می‌خواهیم ذخایر داخل کشور را تقویت کنیم.

وی با بیان این که قبل از مهرماه واردات بنزین نداشته‌ایم، گفت: نیازی به واردات بنزین نداریم و تا سال آینده هم به واردات بنزین نیاز نخواهیم داشت. وزیرنفت یادآور شد: تا سال۹۱ بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم اما امروز با افزایش بهبود کیفیت در پالایشگاه اراک و اصفهان در سال‌های ۹۲ و ۹۵، ۲۸ میلیون در روز رسیده است.

به گفته زنگنه، درسال ۹۱، ظرفیت نفت گاز باکیفیت یورو ۶ میلیون لیتر در روز بوده که این میزان در سال جاری به ۴۴ میلیون لیتر در روز رسیده که تقریبا برابر ۷ برابر شده است.

وی بیان داشت: همچنین برای ۲ میلیون بشکه در روز به پالایشگاه‌های جدید نفت و مایعات گازی موافقت اصولی برای تاسیس خوراک دادیم که ۶۰۰ هزار بشکه از اینها پالایشگاه‌های زیر۶۰ هزار بشکه است. وزیرنفت خاطرنشان کرد: طرح‌های پالایشی در پالایشگاه‌های متوجه افزایش کیفیت فرآورده‌ها و براساس استانداردهای زیست محیطی است.

کد خبر 432146

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha