همشهری آنلاین: استمرار بارش‌ها در مناطق جنوب و جنوب غرب کشورو فعال شدن این سامانده در مناطق مرکزی، شرق و جنوب شرق کشور موجب آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها طی روزهای آتی خواهد شد.

باران

کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: سامانه بارشی که دیروز (جمعه ۱۹ بهمن) وارد کشور شد، امروز نیز در جنوب و جنوب غرب کشور فعال است و از عصر امروز به سمت دامنه زاگرس و استان‌های مرکزی، ایلام، لرستان، همدان، کرمانشاه و برخی از مناطق مرکز و شرق و جنوب شرق کشور حرکت می‌کند.

وی افزود: همچنین ساکنان سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور امروز شاهد بارش‌ها خواهند بود؛ اما فردا با شدت یافتن فعالیت سامانه بارشی در نیمه جنوبی و گسترش فعالیت‌ها به مرکز کشور، به تهران و سمنان نیز می‌رسد.
به گفته این کارشناس هواشناسی، استان های اردبیل، گیلان، مازندران نیز از فردا عصر (دوشنبه) شاهد بارش باران بر اثر فعالیت این سامانه بارشی خواهند بود.
وی توضیح داد: بارش‌ها طی امروز و فردا در شمال استان خوزستان، نیمه جنوبی استان فارس، جنوب کرمان و غرب استان هرمزگان شدید خواهد شد، همچنین برای شرق استان خوزستان، نوار ساحلی خلیج فارس و شمال استان چهارمحال و بختیاری، جنوب استان اصفهان، شمال یزد، نیمه غربی کرمان، هرمزگان و خراسان رضوی بارش‌های شدیدی پیش‌بینی می‌شود.

  • سیلابی شدن مسیل‌ها در جنوب و کولاک در ارتفاعات استان های مرکزی

رفیعی بر اساس مدل‌های هواشناسی گفت: شدت بارش‌ها موجب آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها در استان‌های جنوبی خواهد شد. همچنین برای ارتفاعات جنوب اصفهان، شمال فارس، چهارمحال و بختیاری و کرمان بارش کولاک برف، کاهش دید و لغزندگی جاده‌های کوهستانی پیش‌بینی می‌شود. در ضمن خلیج فارس و تنگه هرمز طی امروز و فردا به شدت مواج هستند.

کارشناس سازمان هواشناسی افزود: ساکنان شرق و جنوب شرق کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان طی روزهای آتی شاهد وزش باد شدید و گردوخاک خواهند بود. وی ادامه داد: انتظار داریم این سامانه از روز سه شنبه (۲۴ بهمن) از نیمه شرقی کشور خارج شود و طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در نوار شرقی فعالیت کمی داشته باشد.

  • وضعیت هوای تهران، گرمترین و سردترین نقاط کشور

رفیعی اظهار داشت: هوای تهران امروز صاف تا کمی ابری است، حداکثر دما به ۱۱ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد و حداقل دما صبح امروز به ۲ درجه بالای صفر رسید.

وی در مورد سردترین مناطق کشور توضیح داد: ارومیه و اردبیل با دمای ۲ درجه زیرصفر، همدان با ۱ درجه زیرصفر، زنجان و قزوین با دمای صفر از جمله سردترین مناطق کشور بودند اما شهرستان زرینه در استان کردستان و چالدران در استان آذربایجان غربی با دمای ۷ درجه زیرصفر سردترین مناطق کشور را به نام خود ثبت کردند.

این کارشناس سازمان هواشناسی در مورد گرم ترین منطقه کشور نیز گفت: بندرعباس با حداکثر دمای ۲۴ درچه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان در کشور بود.

کد خبر 431272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =