همشهری آنلاین : همزمان با ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین، وزارت دادگستری ایالات متحده دوشنبه شب رسما علیه شرکت هوآوی که بزرگترین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند در چین است، طرح اتهام کرد.

هواوی

به نوشته پایگاه «بلومبرگ»، در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی آمریکا، این غول فناوری چینی به «سرقت اسرار تجاری» یک شرکت آمریکایی و «فریبکاری بانکی» از طریق دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران، متهم شده است.

بلومبرگ با اشاره به اقدامات پیشین آمریکا علیه شرکت هوآوی، از جمله طرح ادعای ارتباط این شرکت با سرویس‌های اطلاعاتی چینی، نوشته است که اعلام رسمی اتهام قضایی علیه این شرکت «نشانگر تشدید تنش میان» واشنگتن و پکن است.

در یکی از کیفرخواست‌های صادره علیه هوآوی، دولت آمریکا این شرکت، دو مجموعه وابسته به آن و «منگ وانژو» مدیر امور مالی این شرکت را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، به فریب نظام بانکی آمریکا متهم کرده است. در کیفرخواست دیگری هم که در واشنگتن صادر شده، آمریکا ادعا کرده است که هوآوی اسرار تجاری شرکت «تی موبایل» آمریکا را سرقت کرده و برای کارکنانی که به فناوری شرکت‌های رقیب دست یابند، پاداش تعیین کرده است.

طرح اتهام رسمی علیه هوآوی در حالی صورت می‌گیرد که منگ وانژو بیش از یک ماه پیش به درخواست آمریکا، در کانادا دستگیر شده و از آن زمان در حبس خانگی به سر می‌برد. آمریکا از کانادا خواسته این مدیر شناخته‌شده چینی را به واشنگتن تحویل دهد. چین هشدار داده است که چنین کاری می‌تواند برای کانادا و آمریکا تبعات سنگینی به همراه داشته باشد.

کد خبر 430017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =