همشهری آنلاین: سازمان غذا و دارو اعلام کرد: با توجه به جدیت عوارض داروی مگلومین آنتی‌موان توصیه می‌شود، پایش بیماران تحت درمان با این دارو به صورت دوره‌ای انجام شود.

سازمان غذا و دارو

به  گزارش همشهری آنلاین، سازمان غذا و دارو  اعلام کرد: به اطلاع جامعه پزشکی می‌رساند، با عنایت به لزوم پایش بیماران تحت درمان با داروی مگلومین آنتی‌موان و با توجه به دریافت گزارش عوارض جدی مشکوک به مصرف این فرآورده، برای  درمان «لشیمانیوز جلدی»، نکات زیر بر اساس منابع معتبر علمی، می‌بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد:

 ۱- داروی مگلومین آنتی‌موان، در افراد مبتلا به بیماری شناخته شده قلبی، کبدی و کلیوی، ممنوعیت مصرف داشته و قبل از شروع درمان با این دارو، بررسی بیماران دارای عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های مذکور، برای  تشخیص این بیماری‌ها، ضروری است.

۲- طبق منابع علمی مورد استفاده، وقوع عوارض قلبی عروقی هچون غیر طبیعی شدن نوار قلب، شامل تغییرات موج T و قطعه ST و نیز طولانی شدن فاصله QT که می‌تواند منجر به آریتمی‌های قلبی تهدید کننده حیات شود، در طی درمان با داروی مگلومین انتی موان گزارش شده است. احتمال ایجاد تغییرات نوار قلب، بر اساس طول دوره درمان و دوز روزانه آنتی موان دریافتی افزایش می‌یابد.

۳ ـ احتمال وقوع عوارض خونی مانند لکوپنی و آگرانولوسیتوز، در طی درمان با داروی مذکور وجود دارد که با افزایش دوز دارو و نیز در صورت وجود لکوپنی قبل از شروع درمان با مگولمین آنتی موان، این عوارض در بیماران شدیدتر خواهد بود. همچنین احتمال بروز پروتئینوری، نارسایی کلیوی، هپاتوتوکسیسیتی و پانکراتیت در طی درمان با این فراورده وجود دارد.

بنابراین با توجه به جدیت عوارض داروی مگلومین آنتی موان توصیه می‌شود، پایش بیماران تحت درمان با این دارو، به صورت دوره ای، با انجام نوار قلب (ECG)، بررسی عملکرد کبدی، کلیوی و پانکراس و همچنین شمارش سلول‌های خونی، به منظور تشخیص به موقع عوارض احتمالی و اعمال مداخلات مقتضی همچون کاهش دوز یا قطع دارو و یا سایر اقدامات درمانی لازم صورت پذیرد.

همچنین، از آنجایی که احتمال وقوع عوارض جدی در بیماران مسن تحت درمان با مگلومین آنتی موان بیشتر از افراد جوان است، پایش این گروه از بیماران، می‌بایست با دقت و نظارت بیشتری همراه باشد.

کد خبر 429994

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار