همشهری‌آنلاین: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با اشاره به ثبت روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سفر در شبکه مترو تهران و حومه گفت: مترو تهران از ابتدا بهره‌برداری تاکنون از انتشار ۲ هزار و ۴۶۱ تن گازهای آلاینده به هوای شهر جلوگیری کرده است.

مترو

فرنوش نوبخت در گفت‌وگو با شهرنوشت با بیان این‌که درحال حاضر مترو تهران و حومه ۱۱۵ ایستگاه فعال دارد، عنوان کرد: در چشم انداز حمل و نقل و ترافیک شهر تهران تا سال ۱۴۰۴ میزان سفرهای روزانه به رقم هفت میلیون سفر در روز خواهد رسید. 

نوبخت گفت: مترو تهران در خاورمیانه جایگاه اول و در جهان حائز رتبه است. تهران در خاورمیانه رتبه اول را از حیث طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه‌ها و قیمت به خود اختصاص داده است و در میان ۱۶۳ مترو جهان نیز از نظر طول خطوط در رتبه ۱۷ قرار دارد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با بیان این‌که از نظر شاخص قیمت بلیت نیز مترو تهران ارزان ترین بلیت جهان را داراست، افزود: خطوط مترو تهران و حومه اکنون ۲۰۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۵ خط درون شهری و یک خط برون شهری است، البته هنوز ساخت مترو تهران به پایان نرسیده و بر اساس برنامه توسعه خطوط، تا پایان سال ۱۴۰۴ شبکه متروی تهران جمعاً دارای ۱۲خط شامل ۸ خط درون شهری و ۴ خط برون شهری در مجموع به طول ۴۳۰ کیلومتر خواهد بود.

او با اشاره به نقش مترو تهران در کاهش آلودگی هوای پایتخت، گفت: روزانه بیش از ۱۸ میلیون سفر شهری در تهران محقق می شود. براساس آمار، مترو تهران از ابتدای بهره‌برداری تاکنون از انتشار ۲ هزار و ۴۶۱ تن گازهای آلاینده Co ، NOX، So۲، PM۱۰ و HC به هوای تهران جلوگیری کرده است.

نوبخت با اشاره به گزارش رسمی سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این‌که از هر ١٠ نفر در دنیا فقط یک نفر به هوای سالم دسترسی دارد و آلودگی هوا چهارمین عامل خطر برای سلامت انسان‌ها در کل دنیا به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در این میان استفاده از مترو به عنوان تنها وسیله حمل و نقل عمومی درون شهری پاک می‌تواند صرفه جویی بسیاری در مصرف سوخت‌های فسیلی داشته باشد که این امر تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا دارد.

او تصریح کرد: مترو تهران و حومه تنها در ۹ ماه نخست سال ۹۷ باعث صرفه جویی در مصرف ۳۰۳ میلیون لیتر بنزین و ۲۹ میلیون لیتر گازوئیل شده است. همچنین سفرهای شهری با متروی تهران و حومه در ۹ ماه نخست امسال از ورود ۸۱۰ هزار تن گاز Co۲ و ۱۱۳ هزار تن گازهای Co ، NOX، So۲، PM۱۰ و HC به هوای شهر جلوگیری کرده است.

نوبخت افزود: شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه برای افزایش ظرفیت ناوگان در خطوط موجود به تجهیزات و به خصوص به واگن‌های بیشتری نیاز دارد که مستلزم تامین بودجه از سوی نهادهای ذیربط است اما این شرکت از آبان ماه ۱۳۹۶ علی رغم همه محدودیت ها و فشارها در خصوص کمبود بودجه و مشکلاتی که براثر تحریم ها بر سرراهش قرار گرفته سعی کرده تا با بهره‌وری حداکثری از ظرفیت و امکانات موجود باز هم نسبت به ارتقا سطح خدمات به مردم گام بردارد؛ کاهش فاصله حرکت قطارها در خطوط یکی از این موارد است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفت: از آبان ماه ۱۳۹۶، حداقل فاصله حرکت قطارها در خطوط ۱ ، ۲ و ۴ متروی تهران از ۵ دقیقه به ۴ دقیقه کاهش یافته است، ضمن این‌که زمان در خط ۳ از ۱۸ دقیقه به ۹ دقیقه و سپس در دی ماه ۹۷ از ۹ دقیقه به ۷ و نیم دقیقه رسید. در خط ۵ هم برای رفاه بیشتر حال مسافران، در آذر ماه ۱۳۹۶ تعداد واگن‌های قطارهای خط پنج مترو از ۸ واگن به ۹ واگن افزایش یافت. مسافران این خط در سال ۱۳۹۷ هم شاهد افزایش قطارهای تندرو از ایستگاه کرج به ایستگاه تهران بودند.

کد خبر 429942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار