همشهری آنلاین: دومین همایش ملی دوسالانه فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران با محوریت تاریخ و فرهنگ ایرانی و زبان‌های ایرانی اردیبهشت سال آینده به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

همایش ملی فرهنگ و زبان‌های باستانی به دور دوم رسید

علی شهیدی، دبیر اجرایی این دومین همایشِ دوسالانه توضیح داد: این همایش که نخستین دوره‌ی آن سال ۱۳۹۵ و در دانشگاه تهران برگزار شد، ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت سال آینده به میزبانی دانشگاه تهران به کار خود ادامه می‌دهد.

وی دبیران علمی این همایش را «محمود جعفری دهقی» و «سیداحمدرضا قائم مقامی» معرفی کرد و در توضیح محورهای دومین همایش ملی «دوسالانه فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران» گفت: «زبان‌های ایرانی باستان»، «زبان‌های ایرانی میانه‌ی شرقی و غربی»، «گویش‌های ایرانی»، «زبان‌شناسی تاریخی و تطبیقی»، «تاریخ زبان و دستور تاریخی زبان فارسی»، «زبان‌های غیر ایرانی پیش از اسلام»، «ادیان ایران پیش از اسلام»، «تاریخ و فرهنگ ایران پیش از اسلام»، «تاریخچه و نقد مطالعات» و «ایران‌شناسی در موضوعات مذکور» محورهای دومین همایش ملی این سالانه انتخاب شده‌اند.

به گزارش خبر گزاری ایسنا او شیوه‌ی پذیرش مقالات را ارائه‌ی سخنرانی و چاپ در مجموعه مقالات، چاپ در مجموعه مقالات و ارائه در قالب پوستر عنوان کرد و افزود: اصل مقالات تا یکم اسفند باید به دبیرخانه این همایش در خیابان قدس، کوچه آذین، شماره ۱۰، طبقه دوم ساختمان شماره دو دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران ارسال شده باشد. نتایج پذیرش مقالات نیز تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ اعلام می‌شود و در نهایت این همایش ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

دبیر دبیرخانه دائمی همایش‌ها و همکاری‌های علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با اشاره به فعال بودن رشته‌ی دانشگاهی «فرهنگ و زبان‌های باستانی» در چهار دانشگاه «تهران»، «بهشتی»، «دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات» و «پژوهشگاه علوم انسانی» و در دانشگاه‌های «تبریز»، «شیراز»، «کرمان» و «ولایت» در ایرانشهر سیستان و بلوچستان، این تعداد را برای این حوزه‌ی فرهنگی محدود دانست و افزود: امسال این همایش را به میزبانی گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران و دبیرخانه دائمی همکاری‌های علمی دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران برگزار می‌کنیم.

وی مهمترین هدف برای برگزاری این همایش را محدود بودن فعالیت این رشته در دانشگاه‌های کشور دانست و افزود: این رشته‌ی دانشگاهی در مقایسه با رشته‌های دیگر تعداد کمی اعضای هیأت علمی و دانشجو دارد و در عین حال تنها رشته‌ای است که به پیشینه کهن ایران و متون و فرهنگ ایران باستان توجه می‌کند، بنابراین جای یک گردهمایی سالانه یا دوسالانه با حضور محققان این رشته خالی به نظر می‌رسید، با برگزاری این همایش، تصمیم گرفته شد تا محققان این حوزه از دانشگاه‌های مختلف کشور هر دو سال یک‌بار دور یکدیگر جع شوند و از آخرین اتفاقات در این حوزه مطلع شوند.

شهیدی، با تاکید بر این‌که در محورهای همایش امسال، سعی شده تا رشته «تاریخ ایران باستان» نیز جزو محورهای این همایش قرار گیرد، ادامه داد: معمولاً در همایش‌های تاریخی، قدرت با گرایش‌هایِ دیگر تاریخی بوده و معمولاً «تاریخ ایران باستان» مورد ظلم قرار می‌گرفت.

کد خبر 429828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =