همشهری آنلاین: جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز می‌گوید با بررسی وضع موجود می‌بینیم ارز ۴۲۰۰ تومانی کوچکترین کمکی به اقشار آسیب پذیر نکرده بلکه موجب ایجاد پدیده‌هایی از جمله قاچاق معکوس و رانت شده است.

دلار

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در بیست و ششمین شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس گفت: تک نرخی کردن ارز بهترین راه حل برای خروج از بحران ارزی و اقتصادی است که با انجام این کار و از محل اضافه درآمد آن، به اقشار آسیب پذیر رسیدگی شود.

جمال رازقی افزود: از ۲۲ فررودین امسال تاکنون هر چهار روز شاهد صدور یک بخشنامه جدید در حوزه صادرات هستیم که این بخشنامه‌ها نه تنها مشکلی را از تولید و صادرات حل نکرده بلکه هر روز پیچیده ‌تر و سیاسی ‌تر شده است. اقتصاد ما سالها زیر سایه سیاست بوده و متاسفانه امروز علاوه بر سیاسی بودن، امنیتی نیز شده است.

رازقی با اشاره به دریافت نامه مبنی بر بازگشت ارز به برخی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان اظهارداشت: مگر تولید کننده و صادرکننده می ‌تواند کالای خود را بفروشد و ارز آن را وارد نکند؟ باید مسیر باز شود، می بینیم هر چه تحریم کنندگان مسیر فعالیت اقتصادی ما را می بندند متاسفانه در داخل کشور نیز چند برابر مانع ایجاد می کنیم.

وی با اشاره به خطر ارز ٤٢٠٠ تومانی و چند نرخی بودن آن، اضافه کرد: بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی در خصوص قیمت خرده فروشی مواد غذایی مورد نیاز خانوار که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود اما متاسفانه شاهد افزایش قیمت ها هستیم و سوال اینجاست که ارز ۴۲۰۰ تومانی کجا رفته است؟

رئیس اتاق شیراز ادامه داد: با بررسی وضع موجود می بینیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی کوچکترین کمکی به اقشار آسیب پذیر نکرده است بلکه موجب ایجاد پدیده هایی از جمله قاچاق معکوس و ایجاد رانت نیز شده است و نسبت به وضعیت موجود احساس خطر می‌کنیم.

رازقی عنوان داشت: در حال حاضر بهترین راه برای تامین ارز و بهبود فضای اقتصادی کشور عرضه ارز بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا در جامعه است.

منبع: اتاق ایران

کد خبر 428688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =