همشهری آنلاین: در حالی که ارزش سهام در بورس آمریکا کاهش یافته و این احتمال قوت گرفته که فدرال رزرو ممکن است سیاست پولی انقباضی خود را متوقف سازد، قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه ۲۱ دی‌ماه افزایش داشت.

طلا

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: در حالی که ارزش سهام در بورس آمریکا کاهش یافته و این احتمال قوت گرفته که فدرال رزرو ممکن است سیاست پولی انقباضی خود را متوقف سازد، قیمت طلا روز جمعه افزایش داشت و چهارمین هفته افزایشی متوالی را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز گذشته با ۰.۲۸ درصد افزایش به ۱۲۹۰ دلار و ۲۵ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه ۰.۱۶ درصد رشد داشت و به ۱۲۸۹ دلار و ۵۰ سنت رسید.

باب هابرکورن، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «با توجه به افت نسبی شاخص‌ها در بازارهای بورس، بخشی از سرمایه‌ها با هدف سرمایه‌گذاری امن روانه بازار طلا شده است.»

یک شاخص بازارهای بورس جهان روز جمعه پس از ۵ جلسه متوالی افزایش شاهد کاهش بود.

هابرکورن افزود: «سخنرانی روز پنجشنبه رئیس فدرال رزرو آمریکا این احساس را ایجاد کرد که فدرال رزرو ممکن است در راه های آینده افزایش نرخ بهره را که موجب کاهش جذابیت بازار طلا برای سرمایه‌گذاران می شود متوقف نماید.»

جرومی پاول گفته، بانک مرکزی آمریکا ممکن است در مورد سیاست افزایش نرخ بهره اندکی درنگ کند.

آمارهای منتشر شده در روز جمعه نشان داد که قیمت‌های مصرف کننده در آمریکا برای اولین بار در ۹ ماه اخیر در ماه دسامبر کاهش یافته است. این آمارها می‌تواند موضع جرومی پاول و برخی سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا مبنی بر احتیاط بیشتر در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره را تقویت کند.

کاهش نرخ بهره معمولا موجب تقویت قیمت طلا می‌شود، زیرا پایین آمدن نرخ بهره موجب کم شدن هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در بازار طلا می‌گردد.

کد خبر 428200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =