همشهری آنلاین: دو فروشگاه اصلی توزیع مواد غذایی بریتانیا، تسکو و سینزبری نسبت به نهایی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون احترام به توافق نهایی با این اتحادیه هشدار دادند.

برکسیت؛ نگرانی‌های شدید فروشگاه‌های توزیع مواد غذایی بریتانیا
بزرگترین فروشگاه توزیع مواد غذایی بریتانیا، تسکو، پنجشنبه هشدار داد در صورت نهایی شدن برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا، بریتانیا با یک تنگنای عمده در زمینه تامین مواد غذایی تازه مواجه خواهد شد. این در حالی است که ۲۹ ماه مارس آینده، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نهایی خواهد شد.

این شرکت با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که ذخائر غذایی زیادی برای فردای نهایی شدن برگزیت در انبارها قرارگرفته است.

نیمی از مواد غذایی تازه مصرفی بریتانیا که از سوی تسکو عرضه می شود از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌آید و با نهایی شدن برگزیت بدون توافق روند واردات مواد تازه غذایی به این کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

دیو لوئیس، مدیراجرایی تسکو به خبرنگاران گفت: اگر برگزیت بدون احترام به توافق نهایی با اتحادیه اروپا اجرایی شود ورود مواد غذایی تازه بریتانیا با مشکلات بی‌سابقه‌ای مواجه خواهد شد.

سینزبری، دومین فروشگاه زنجیره‌ای توزیع و فروش مواد غذایی بریتانیا چهارشنبه هشداری مشابه درباره نهایی شدن برگزیت بدون احترام به توافق با اتحادیه اروپا داده بود. سینزبری اعلام کرد که ۳۰ درصد از مواد غذایی این فروشگاه هم از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آید.

مایک کوپ مدیر اجرایی این شرکت می‌گوید نهایی شدن برگزیت بدون توجه به توافق نهایی با اتحادیه اروپا اثرات مخربی برای بازار فروش و توزیع مواد غذایی در بریتانیا خواهد داشت.

بحث و بررسی مجلس عوام بریتانیا درباره توافق نهایی برگزیت هم چنان ادامه دارد و به گفته وزرای دولت ترزا می شانس کمی برای رای مثبت پارلمان به توافق نهایی برگزیت وجود خواهد داشت.

بدین ترتیب دو امکان بیشتر وجود ندارد، یا دولت بریتانیا استعفا می‌دهد و انتخابات مجدد برگزار می‌شود و یا اینکه دولت توافق پایانی با اتحادیه اروپا را نادیده می‌گیرد و کاملا از تعهدات خود به اتحادیه اروپا چشم پوشی می‌کند. این اتفاق می‌تواند در دراز مدت اثرات بسیار مخربی روی اقتصاد بریتانیا داشته باشد.

کد خبر 428067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =