همشهری آنلاین: فضاپیمای رباتیک نیوهورایزنز(New Horizons) تصویر یک جرم کیهانی در کمربند کویپر موسوم به اولتیما تیول (Ultima Thule) را که دورترین فاصله‌ای است که بشر به آن رسیده است برای دانشمندان ارسال کرد.

دورترین جرم هستی شبیه یک "آدم برفی" شد

اکنون دانشمندان تصاوی واضح‌تری از این جرم کیهانی را منتشر کرده‌اند که در آن اولتیما تیول (Ultima Thule) همانند یک آدم برفی است.

بنابراین تصاویر، می‌توان دریافت که "اولتیما تیول" قرمز است و شامل دو شی است که با قرار گرفتن بر روی هم، مانند آدم برفی شده‌اند.

کاوشگر فضایی "نیوهورایزنز" روز گذشته در ساعت ۱۲:۳۳ منطقه زمانی شرقی به فاصله ۱۷ هزار مایلی(۲۷ هزار کیلومتری) "اولتیما تیول" رسید.

ناسا این تصاویر را طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بعدازظهر چهارشنبه منتشر کرد.

فضاپیمای رباتیک "نیوهورایزنز"(New Horizons) ناسا نخستین تصویر این جسم فرانپتونی را با آغاز سال نو میلادی منتشر کرد. جسم فرانپتونی یاد شده ۴ میلیارد مایل(حدود ۶.۵ میلیارد کیلومتر) از زمین فاصله دارد.

نخستین تصاویر اصلی دارای اندازه پیکسل ۶ مایل(۱۰ کیلومتر) بودند. اندازه واقعی این جرم فرانپتونی ۲۰ مایل(۳۰ کیلومتر) تخمین زده می‌شود. با این حال، دانشمندان با "روش‌های واضح کردن تصویر"(image-sharpening techniques) و ترکیب چندین عکسی که ثبت شده بود موفق به ایجاد یک تصویر ناواضح شدند.

جرم فرانپتونی"Ultima Thule" چهار میلیارد مایل از زمین فاصله دارد و در لبه تاریک منظومه شمسی قرار دارد. خورشید از این مکان بسیار دور است و به همین دلیل می‌توان دریافت که این ناحیه نمی‌تواند درخشان‌تر از یک ستاره باشد.

نیوهورایزنز در سال ۲۰۱۵ بهترین نما را از پلوتو به ارمغان آورد و از آن زمان، رهسپار "کمربند کویپر"(Kuiper Belt) و یک جرم کیهانی در آن موسوم به "اولتیما تیول"(Ultima Thule) شد.

از آنجا که اولتیما خیلی از خورشید دور است، بسیار سرد است و دمایی در حدود ۳۵ درجه کلوین یعنی ۳۵ درجه بیش از صفر مطلق دارد، در حالی که در چنین دمای پایینی، به احتمال زیاد اولتیما در طول زمان تغییر چندانی نکرده است.

کمربند کویپر یک حلقه نازک متشکل از اجرام یخی است و همین موضوع آن را به یکی از اسرارآمیزترین و جالب‌ترین مناطق اطراف خورشید تبدیل کرده است.

این کمربند میلیاردها سال پیش از شکل‌گیری سیارات منظومه شمسی تشکیل شده است. یک بار از نزدیک مشاهده کردن این کمربند، رویای چندین دهه پژوهشگران است.

کمربند کویپر، نخستین‌بار توسط اخترشناس هلندی تبار، "جرارد کویپر" عنوان شد؛ وی بر پایه مدار برخی از دنباله‌دارهای شناخته‌ شده و وجود اجرامی مانند سیاره کوتوله پلوتون باور داشت که کمربندی از اجرام دنباله‌دار مانند، در ورای مدار نپتون وجود دارند. ۲۰ سال پس از مرگ او نخستین جرم کمربند کویپر در فاصله ۴۲ واحد نجومی از خورشید شناخته شد. این جرم به قطر ۲۴۰ کیلومتر "۱۹۹۲QB۱" نامگذاری شد.

از آن زمان تاکنون بیش از ۸۰۰ جرم دیگر در کمربند کویپر یافته شده‌ است. گمان می‌رود حداقل ۳۵۰۰۰ جهان یخ زده با قطری بیش از ۱۰۰ کیلومتر در این منطقه وجود داشته باشند و شاید دهها بار بیش از این، اجرام کوچک‌تری در کمربند کویپر پنهان از دید ما باشند. کل جرم موجود در کمربند کویپر باید چند صد برابر جرم موجود در کمربند سیارک‌ها که در میان مدار مریخ و مشتری است باشد. از جمله اجرامی که در این کمربند هستند می‌توان سیارک "اریس"(Eris) و سیاره کوتوله "پلوتون"(Pluton) را نام برد.

اکنون پس از سال‌ها پژوهشگران می‌توانند به رویای دیرینه خود جامه تحقق بپوشانند زیرا در ۱ ژانویه، فضاپیما نیوهورایزنز ایالات متحده آمریکا که از ۱۳ سال پیش به سمت کمربند کویپر حرکت کرده است با استفاده از دوربین، ردیاب و اسکنرهای خود به بررسی جرم فرانپتونی "Ultima Thule" می‌پردازد و اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

نیوهورایزنز فضاپیمای رباتیک ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی "مرزهای نو" است که در ۱۹ فوریه ۲۰۰۶ میلادی به‌سوی کمربند کویپر حرکت کرد. این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای یا "سیاره‌پیما" هم خوانده‌اند، نخستین فضاپیمایی است که به‌سوی پلوتو پرواز کرد و به مطالعه درباره این سیاره کوتوله و پنج قمر آن که تاکنون شناخته‌ شده، به‌ویژه" شارون"(Charon)، پرداخت. این کاوشگر فضایی ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ پس از گذر از کنار پلوتو به سراغ کمربند کویپر رفت تا دستکم با یکی از اجرام این کمربند نیز دیدار کرد. ایسنا

کد خبر 427329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار