همشهری آنلاین: رئیس جمهور گفت: فعالیت‌های اقتصادی کشور با وجود فشارهای دشمنان مثبت است.

رييس جمهور

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی،  چهارشنبه  در جلسه هیات دولت اظهار داشت:  تراز تجاری کشور در ۹ ماه گذشته را با اختلاف ۷۵۰ میلیون دلار، مثبت عنوان کرد و گفت: فعالیت‌های اقتصادی کشور با وجود فشارهای دشمنان، مثبت و امیدوارکننده است و به هیچ عنوان آمریکایی‌ها به اهداف خود برای جلوگیری از صادرات نفت ومشتقات آن دست نخواهند یافت.

در جلسات این هفته هیات دولت، وزیران و مسوولان گزارش‌های خوبی از اقدامات خود ارائه کردند که لازم می‌دانم ملت عزیز ایران از آن باخبر باشند. در ۹ ماهه گذشته تراز تجاری ناشی از صادرات غیرنفتی با رقم حدود ۷۵۰ میلیون دلار، دارای تراز مثبت بوده که این رقم نشان دهنده تلاش های موفقیت آمیز فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی است.

 رییس جمهور  اظهار داشت: بر اساس گزارش وزیر نفت، فروش نفت به همان صورتی که مدنظر بود ادامه دارد و برخی مشکلات جزئی که وجود دارد قابل حل بوده و بزودی برطرف خواهد شد.

روحانی به گزارش ارائه شده در زمینه اشتغال اشاره و تصریح کرد: این آمار در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲۳ هزار نفر اشتغال خالص را نشان می دهد و این با توجه به شرایط کشورمان امیدوارکننده است و برای اولین بار آمار اشتغال خالص تقریبا به مرز ۲۴ میلیون نفر رسیده است و این درحالی است که در آغاز دولت، تعداد شاغلان ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود و طی سال های گذشته در مجموع ۳ میلیون و ۳۰۹ هزار نفر به میزان اشتغال خالص افزوده شده است.

  • می‌توانیم بیکاری را مهار کنیم

وی تصریح کرد: این آمار نشان می‌دهد ما می‌توانیم بیکاری را مهار کنیم.

رییس قوه مجریه به آمار رییس بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: این آمار هم امیدوارکننده بود و نشان می‌دهد که التهاب قیمت‌ها درحال کنترل است. آمار بانک مرکزی همچنین به شاخص قیمت‌های تولیدی در سطح عمده‌فروشی مربوط می‌شود و بر این اساس در ماه آذر نسبت به ماه آبان ۴.۵ درصد کاهش داریم و این خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای است.

روحانی افزود: آمار تورم در تولید، همیشه پیشخوان اعلام اقتصاد ماه‌های آینده است و این نشان می‌دهد مسیری که دولت و ستاد اقتصادی دولت انتخاب کرده، مسیری درست و امیدوارکننده است و انشاء الله این مسیر ادامه می یابد.

  • وزیر دفاع گزارش بسیار خوبی درباره پیشرفت‌های موشکی ارائه کرد

رییس دولت دوازدهم به گزارش امروز وزارت دفاع در حوزه‌های دفاعی و دستاوردهای این وزارتخانه اشاره کرد و اظهار داشت: وزیر دفاع گزارش بسیار خوبی درباره پیشرفت‌ها در زمینه موشک‌های برد متوسط، برد بلند و همچنین موشک‌های هوا به هوا، زمین به دریا، دریا به دریا و همچنین پهپادها ارایه دادند و کار بسیار خوبی در این زمینه‌ها انجام گرفته است.

روحانی با تاکید بر این که در زمینه تقویت و ارتقاء قدرت دفاعی سرزمین‌ خود هیچ‌وقت تردید نمی‌کنیم، اظهارداشت: یکی از اهداف بلند دولت یازدهم و دوازدهم، تقویت بنیه دفاعی بوده و همه آمار و ارقام نشان می‌دهد که عملکرد این دولت نسبت به دولت‌های قبل در زمینه تقویت بنیه دفاعی پیشتاز بوده است.

وی همچنین گفت: این آمار نشان می دهد باوجود این که بعضی‌ها ادعا می‌کنند دولت چشم به آسمان و زمین و غرب و شرق دوخته است، چشم ‌ما ابتدا به رحمت خداوند بزرگ است که رزق و قدرت از اوست و دوم به بازوان پرتوان ملت عزیز ایران و نه کسی دیگر است.

  • بهره گیری از فرصت ها در مسیر آبادانی کشور را ضروری است

رییس جمهوری، بهره گیری از همه فرصت‌ها در مسیر آبادانی کشور را ضروری خواند و در عین حال تاکید کرد: این بهره گیری از فرصت‌ها البته بدان معنا نیست که امید ما به دیگران است. ما باید از همه فرصت‌ها استفاده کنیم و بحمدالله پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است و گزارش امروز در این حوزه، گزارش امیدوارکننده‌ای بود.

روحانی در ادامه خطاب به اعضای هیات دولت و مجلس شورای اسلامی گفت: ما امسال باوجودی که تاحدودی مشکلات اقتصادی داشتیم، موفق شدیم لایحه بودجه را به موقع تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم و این کار بسیار مهمی است.

وی با قدردانی از تلاش سازمان برنامه و بودجه و همه وزیران و معاونان در روند تدوین بودجه اظهارداشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم که به دو اصل ۵۲ و ۱۲۶ قانون اساسی توجه کنند. اصل ۵۲ اگر با اصل ۱۲۶ دیده نشود، ممکن است مسیر غیردقیق انتخاب کنیم، طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی، مسئولیت برنامه و بودجه کشور، مسایل اداری و استخدامی، مستقیماً در اختیار رییس جمهوری و با مسئولیت رییس جمهوری است و این نه صرفا برای دستگاه های اجرایی بلکه تمام بودجه کشور برای همه بخش ها است.

  • تمام برنامه کشور طبق قانون اساسی صرفاً به عهده شخص رییس جمهوری است

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر این که تمام برنامه کشور، مسایل اداری و استخدامی، طبق قانون اساسی صرفاً به عهده شخص رییس جمهوری است، گفت: رییس جمهوری در این حوزه‌ها یا شخصاً تصمیم می‌گیرد و یا نماینده‌ای را انتخاب می‌کند و ما باید توجه کنیم قدرت‌ها و حدودی که در قانون اساسی تبیین شده، مخلوط نشود.

روحانی افزود: البته بودجه سالانه هم طبق اصل ۵۲ به مجلس ارسال می‌شود و نمایندگان لایحه بودجه را مورد رسیدگی و بررسی قرار داده و تصویب می‌کنند، اما اصل برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کار دولت و کار دستگاه اجرایی است، همانطور که پیوسته با مجلس همکاری و هماهنگی کردیم امسال نیز با همکاری و هماهنگی، این بودجه به تصویب می رسد و در اختیار ما قرار می گیرد.

وی در ادامه به تشریح و تبیین مسایل منطقه ای پرداخت و یادآور شد: ما اخیرا شاهد حادثه مهمی در منطقه بودیم. آمریکایی‌ها از سال ۲۰۰۳ میلادی مدعی هستند که عراق و افغانستان را نجات داده اند اما اگر این ادعا درست است چرا شما سفر رسمی علنی به عراق انجام نمی‌دهید تا در خیابان‌های بغداد و بصره ببینید عراقی ها چگونه از شما استقبال می‌کنند!؟ اینکه مخفیانه و در شب تاریک وارد یک پایگاه کوچک نظامی می‌شوید و با چند نظامی عکس می‌گیرید و صحبت کوتاهی کرده و یکی دو ساعت بعد نیز از عراق خارج می‌شوید، این به معنای شکست شما است.

رییس جمهوری خطاب به سردمداران کاخ سفید گفت: این حرکت همچنین بدان معناست که شما موفق نبوده اید و می‌دانید مردم عراق از شما ناراضی هستند و جرأت آن را ندارید که در میان آنان ظاهر شوید، حال سوریه، لبنان و یمن را که اصلاً جرأت رفتن ندارید. پس کدام کشور منطقه و در میان کدام ملت منطقه شما محبوب هستید. امیدوارم این درس‌ها، در سال ۲۰۱۹ برای کاخ سفید آموزنده باشد و از مداخله در زندگی ملت‌ها بویژه ملت فلسطین و موضوع قدس شریف که مربوط به جهان اسلام و همه مسلمان‌هاست، دست بردارد و با درس گرفتن از گذشته، در چارچوب قانون و مقررات عمل کند.

  • دست برداشتن آمریکا از مداخله در امور منطقه به معنای ایجاد منطقه امن و باثبات است

روحانی با بیان این که دست برداشتن آمریکا از مداخله در امور منطقه به معنای ایجاد منطقه امن و باثبات خواهد بود، اظهارداشت: هدف ما در این منطقه امنیت و ثبات کامل است و می‌خواهیم مردم در یک مردم‌سالاری که به دست خودشان حکومت‌شان برقرار می‌شود، بتوانند زندگی کنند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم توجه به همبستگی ملت ایران، گفت: همواره همه اقوام، مذاهب و همه استان‌ها در سراسر کشور در کنار هم بودیم و وقتی در کنار هم هستیم به معنای آن است که کارمان پیش می‌رود و دشمن از ما هراس دارد و البته تقویت همبستگی به اقدامات و علامت‌هایی نیاز دارد که اقدام اخیر وزارت خارجه در این که یک خانم بلوچ و از اهل تسنن را به عنوان سفیر انتخاب کرده، یک علامت بسیار خوبی برای همبستگی ملی است.

روحانی افزود: شاید برای اولین بار در تاریخ ایران است که یک خانم از اهل سنت مسئولیت سفارت ایران را به عهده می‌گیرد و این بدان معناست که در کشور کرد، بلوچ، ترکمن، عرب و آذری‌ها، همه در کنار هم هستیم.

وی تصریح کرد: زبان، لهجه، مذهب و سلیقه های مختلف، مانعی برای این که همه ما یکپارچه در کنار اهداف بلندمان باشیم، نخواهد بود و با هم این راه را طی خواهیم کرد.

  • امروز با رأی قاطع هیأت وزیران، استانداران چهار استان بسیار مهم انتخاب شدند

رییس جمهوری در ادامه به انتخاب استانداران خراسان رضوی، قم، شیراز و یزد اشاره کرد و گفت: امروز با رأی قاطع هیأت وزیران، استانداران چهار استان بسیار مهم انتخاب شدند که سه استان‌ آن مقصد زیارتی همه مردم ایران است و تعداد زیادی زائر در طول سال به زیارت این بقاء متبرکه می‌روند و این سه استان از دیدگاه معنوی بسیار ارزشمند هستند به همین دلیل هم در این سه نقطه سه حوزه علمیه بسیار بزرگ وجود دارد.

روحانی اضافه کرد: از برکت حضرت فاطمه معصومه(س) بزرگترین حوزه علمیه تشیع و شاید یکی از بزرگترین حوزه‌های علمیه جهان اسلام در قم قرار دارد و چشم همه مردم جهان در فقه، اصول، تاریخ، فلسفه، کلام، تفسیر و حدیث حداقل در بعد تشیع به حوزه علمیه قم است و در آنجا مراجع، علما و محققین بزرگی هستند که مورد احترام مسلمان‌ها هستند، در مشهد و سایر شهرها نیز حوزه‌های علمیه عظیمی وجود دارد.

وی این چهار استان را از مراکز گردشگری دانست که توجه به این ظرفیت ضروری است و گفت: این استان‌ها از سابقه تاریخی علمی و فرهنگی بزرگی برخوردار هستند که می توان در مسیر معرفی و آبادانی از این ظرفیت ها استفاده کرد.

رییس جمهوری یکی از مسایل مشترک این چهار استان را موضوع آب برشمرد و اظهارداشت: زندگی و بخش صنعت و کشاورزی این استان ها باید با آب بیشتر و بهتر احیاء شود و باید برای رفع مشکل آب فکر جدی کنیم و باید وزارت نیرو در این زمینه برنامه‌ریزی کند.

  • توجه به مسایل زیست محیطی ضروری است

روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به مسایل زیست محیطی عنوان کرد: همه این استان‌ها تقریباً در حاشیه کویر قرار گرفتند و این کویر ضمن این که یک نعمت بزرگ و جای بزرگ گردشگری است و منابع و معادن بسیار غنی دارد، مهار گرد و غبار و شن‌های روان، موضوع بسیار مهمی است و در این زمینه وزارت کشاورزی و محیط زیست باید تلاش کنند.

وی با بیان این که در غرب کشور شاهد قدم‌های بسیار خوبی در زمینه تحول در کشاورزی و آب کشاورزی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: برای فلات مرکزی ایران هم باید در زمینه صرفه‌جویی و هم آبی که باید وارد شود، برنامه ریزی شود.

رییس قوه مجریه اضافه کرد: اگر کل کشاورزی مدرنیزه و سامانه‌های نوین آبیاری حاکم شود، تحول زیادی ایجاد می‌کند لذا گام اول برای سرمایه‌گذاری در کشاورزی، سرمایه‌گذاری در آب است. باید کشت گلخانه‌ای و سامانه‌های نوین آبیاری را تقویت کرد و در کنار آن اگر آب دیگری هم نیاز باشد باید به این استان‌ها انتقال یابد.

رییس جمهوری گفت: تا زمانی که دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر است، هیچ‌وقت مشکل آب پیدا نمی‌کنیم. باید کار و تلاش کنیم این آب را شیرین کرده و سراسر ایران را از آن بهره مند سازیم و لذا اگر برنامه‌ریزی درستی انجام گیرد، هیچ‌موقع مشکل آب نخواهیم داشت.

روحانی با تاکید بر اینکه باید حتی لحظه ای در برنامه ریزی و تلاش کوتاهی نکنیم، اظهارداشت: صندلی‌های دولت برای خدمت است و باید بنشینیم و برنامه‌ریزی و فکر کنیم. دیگران برای مواجهه با مشکلات چه کار کردند؟ کشورهای جنوب خلیج فارس، آب را از کجا آوردند؟ غیر از این است که همین آب دریا را شیرین کرده و در اختیار مردم گذاشتند. ما نیز باید این کارها را بکنیم. البته ممکن است راه‌های دیگری هم باشد، که نباید نفی کرد و استفاده از آنها نیز اشکال و مانعی ندارد. امروز خراسان رضوی، یزد و فارس و کرمان و سمنان و سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر، مشکل آب دارند و اساسا در سراسر کشور نیاز به آب داریم که باید طراحی کنیم و کشور را نجات بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استاندارهایی که برای ۴ استان خراسان رضوی، قم، شیراز و یزد انتخاب شدند، افرادی باسابقه در سمت‌های مختلف بوده اند، گفت: از آقای رزم‌حسینی که برای خراسان رضوی انتخاب شدند، تجربه بسیار خوبی از کار ایشان در کرمان سراغ داریم. اولاً آرامش کرمان را کامل حفظ کرد. در کرمان همه گروه‌ها، احزاب و جناح‌ها از آقای رزم‌حسینی راضی بودند، واقعاً با همه رفتار متعادلی داشت و از همه نیروها استفاده می‌کرد.

رییس جمهوری با تاکید و توصیه به کاستن از فاصله‌های جناحی در این شرایط سخت کشور، گفت: شاید نتوان رقابت را هیچ‌وقت حذف کرد اما می‌توان آنرا کم کنیم. شرایط کنونی، شرایطی نیست که این همه بر سر مسایل جزیی جنگ و دعوا شود. امام جمعه‌ها، حوزه‌ها، جناح‌های مختلف، قوه قضائیه، قوه مقننه، صدا و سیما و رسانه‌ها و نیروهای مسلح باید به کمک دولت بیایند. ما یک کشور واحد هستیم و یک رهبر و یک قانون اساسی داریم و باید در کنار هم باشیم. امروز دشمنان، دشمنی آشکارتر علیه ما انجام می‌دهند. باید آنها را مأیوس کنیم و حتماً آنها را مأیوس خواهیم کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اشکال ندارد که یکی چپ، یکی راست و یکی وسط باشد. ولی باید میمنه، میسره و میانه میدان جنگ باشد، در میدان جنگ وقتی با دشمن می‌جنگیم، جناح راست، چپ و وسط داریم ولی هر سه با هم علیه دشمن می‌جنگند نه اینکه میمنه با میسره بجنگد. چنین چیزی در تاریخ وجود ندارد. در میدان جنگ، لشکرها از سمت و سوی مختلف به هم کمک می‌کنند و در یک نقطه بهم می‌رسند، نه اینکه این لشکر با آن لشکر بجنگد.

وی یادآور شد: جناح راست، میمنه نظام و لشکر اسلام است، جناح چپ، میسره و جناح وسط، جناح میانه و قلب لشکر است. همه باید با هم جلو برویم و دشمن را زمین بزنیم. با چشم غره رفتن به یکدیگر به جایی نمی رسیم باید به دشمن چشم غره بیاییم. همه جزو یک ملت هستیم، همه مسلمان و انقلابی هستیم.

رییس جمهوری خدمت به مردم و تلاش برای آبادانی کشور را از معیارهای اصلی انقلابی بودن برشمرد و تصریح کرد: معلوم نیست برخی‌ها دماسنج‌های انقلاب و تقوا را از کجا پیدا کرده اند؟ همین‌طوری نگاه می‌کنند می‌گویند دماسنج ما نشان می‌دهد این انقلابی نیست یا میزان انقلابی بودنش کم یا بالاتر است.

روحانی با تاکید بر اینکه کسی با شعار انقلابی نمی‌شود و همه شعار دادن بلد هستند، اظهارداشت: باید در عمل انقلابی بود امروز هرکس برای آبادانی ایران کمک کرد، انقلابی است. هر کس آب را به مردم ساکن فلات مرکزی برساند و هر کس معتدل رفتار کرد و هر کس به تولید و صادرات کشور کمک کرد، هر کس توانست بازار را آرام نگه دارد و جلوی التهاب را بگیرد، انقلابی است، انقلابی بودن به این معناست و انقلابی دیگری نداریم.

وی با بیان اینکه فحاشی، سخن درشت، دروغ و تهمت اصلاً نسبتی با انقلاب ندارد، اظهارداشت: اصلاً انقلاب شد برای اسلام، اسلام هم برای اخلاق است و ما برای راستی، وفای به عهد، خدمت به همدیگر، برادری و اخوت آمدیم. والا اگر بنا باشد در کشور خدای ناکرده، دروغ و تهمت شایع باشد هر که را می‌خواهیم مسئول یک جا بگذاریم یک عده شروع می‌کنند در فضای مجازی دروغ و راست علیه آن فرد به دروغ‌پراکنی. این چه اخلاق، ادب و چه منافع ملی است؟

رییس جمهوری افزود : در مطالب دروغ و تهمت آلودی که می‌نویسند و پخش می‌کنند، نویسنده مرتکب گناه بزرگ می‌شود، تهمت می‌زنند، خواننده مرتکب گناه بزرگ می‌شود، آنها را بیخودی می‌خواند. سومی مرتکب گناه می‌شود آن را پخش می‌کند، چهارمی فوروارد می‌کند و همه گناه می‌کنند. برای یک نفر که می‌خواهد مسئول شود، چقدر گناه می‌شود؟ و چقدر فرمان خدا زیر پا گذاشته می شود برای اینکه این آقا مسئول بشود یا آن آقا بشود؟ چه فرقی می‌کند. مگر همه برای کشور و انقلاب نیستیم.

روحانی با تاکید بر اینکه در آستانه بهمن ماه همه باید خودمان را برای یک جشن بزرگ ۴۰ سالگی انقلاب آماده کنیم، گفت: مظهر آن جشن راستگویی است، آن نیست که چراغانی کنیم و پرچم نشان دهیم، مظهر آن جشن، کمک به همدیگر است، مظهر آن جشن وفای به عهد، ایستادگی، وحدت و اتحاد است. ۴۰ سالگی را باید اینگونه جشن بگیریم، متحد شویم و در کنار هم قرار بگیریم و ان‌شاء الله دشمن را مأیوس کنیم.

کد خبر 427275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان