همشهری آنلاین: شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین تهدید کرد کشورش تعهدی به عدم استفاده از زور در تایوان ندارد.

مقامات چين

به گزارش یورونیزو به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری خلق چین بامداد چهارشنبه با تاکید بر ادامه سیاست «چین واحد» گفت: «پکن حق استفاده از تمام گزینه‌های لازم در برابر جریان‌های استقلال‌طلب و جدایی‌طلب و نیروهای خارجی که علیه وحدت صلح‌آمیز عمل می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.»

تایوان و چین از سال ۱۹۴۹ و پس از پیروزی مائو در جریان جنگ داخلی چین، از سوی دو دولت جداگانه اداره می‌شوند. در آن سال چیانگ کای شک، رهبر ملی‌گرایان چین از سرزمین اصلی گریخت و با استقرار در تایپه، حاکمیت «جمهوری چین» را در این جزیره بنیان گذاشت. جمهوری خلق چین هرگز حاکمیت مستقل تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و همواره تایوان را به‌عنوان یکی از «استان»‌های خود توصیف می‌کند.

با وجود تلاش‌ها برای بهبود روابط میان این دو کشور، چین همواره تهدید کرده است در صورت اعلام استقلال یکجانبه از سوی تایوان یا حضور نیروهای نظامی خارجی در این جزیره، به زور متوسل خواهد شد.

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان روز سه‌شنبه در جریان سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال ۲۰۱۹، از پکن خواسته بود از راه‌های صلح‌آمیز برای حل اختلاف‌ها با تایپه استفاده کند و ارزش‌های دموکراتیک این کشور را به رسمیت بشناسد.

کد خبر 427258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار