دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌گوید: ما آغاز کننده هیچ جنگی نبوده و نیستیم و این تدارکات و زنجیره تامین بزرگ، چابک و پایدار برای دفاع از کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی، کشور و مردم در برابر تهدیدات دشمن است.

قاسم تقی زاده

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سردار قاسم تقی زاده روز دوشنبه در همایش زنجیره تامین دفاعی در دانشگاه عالی دفاع ملی گفت : در ساختار جدید تولید تسلیحات دفاعی به این نتیجه رسیده ایم که تشکیلات نظامی نباید در کارها و پروژه های بزرگ به صورت جزئی و در تک تک ابعاد تولید، تامین، بازایابی و حمل و نقل و ... ورود کند.

وی در این همایش که با برگزاری نشست و نمایشگاه بامشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی همراه بود، گفت : در زمان هشت سال دفاع مقدس تنها قادر به تولید آر پی جی و کاتیوشا بودیم.

جانشین وزیر دفاع در ادامه افزود: روند ساخت پروژه های دفاعی در دهه هفتاد و هشتاد ادامه یافت. در طی این دوران همه اجزای زنجیره ساخت را در کارخانجات و کارفرماها دنبال می کردیم.

«این روند به همین منوال در دهه های هفتاد و هشتاد تا سال ۸۸ ادامه داشت تا اینکه سردار وحیدی در روز ۹ دی ماه همان سال، نظام نوآوری باز را تصویب و اجرایی کرد. در طی این دوران به این نتیجه رسیده بودیم که لازم نیست همه اجزاء محصولات را خودمان بسازیم و از همین رو فصل تازه ای در برون سپاری ساخت تجهیزات در نظام دفاعی کشور آغاز شد.

تقی زاده در تشریح این دوران تازه ساخت تسلیحات دفاعی خاطرنشان کرد: «مطابق اصل هسته دانا» در نظام نوآوری باز مصوب شده، مرکزیت نظام دفاعی کشور تنها وظیفه یکپارچه سازی و مدیریت زنجیره تامین را به عهده گرفت و تعداد زیادی از مراکز تحقیقاتی و شرکت های داخلی و دانش بنیان برای برون سپاری و تامین سفارش های مربوطه به استخدام و همکاری گرفته شدند.

«در بررسی های تازه متوجه شده بودیم که موشک تاو در آمریکا محصول همکاری نزدیک به ۲۸۰ شرکت خصوصی و صنعتی داخلی و در تولید موشک FM۸۰ چین نزدیک به ۸۰۰ کارخانه و شرکت و تیم خصوصی درگیر بوده اند. این مشاهدات ما را به این نتیجه رساند که تصمیم جدید چه تصمیم صحیح و روند قبلی چقدر نابجا و ناکارآمد و غیر چابک بوده است.»

سردار تقی زاده اضافه کرد: «در این ساختار جدید، شبکه زنجیره تامینی ایجاد شده است که دقیقا متناسب با اصول اقتصاد مقاومتی در حوزه هایی مثل اشتغال زایی، تحریم شکنی و تقویت و توسعه در سطح ملی نقش آفرین است. به طوریکه ۱۸ مورد از ۲۴ اصل اقتصاد مقاومتی مورد توصیه مقام معظم رهبری در این شبکه جدید محقق شده است.

«همچنین در طی این ساختار ما توانسته ایم نزدیک به ۲۴ هزار شغل ایجاد کنیم. در عین حال شبکه نظام نوآوری باز و زنجیره تامین جدید ما توانسته است از حیث اقتصادی تولید را به صرفه کند و مشکل محدودیت جذب نیروها در ساختار نظامی کشور را با برون سپاری وظایف به نهادهای خصوصی رفع کند.»

جانشین وزیر دفاع کشور در ذکر نقاط مثبت سازماندهی و زنجیره تامین تولید تجهیزات نظامی کشور افزود: در این نظام ما باید قائل به بازی برد برد باشیم و با شرکای تولیدی تلاش در جهت ایجاد چسبندگی نماییم. ایجاد چسبندگی در این همکاری صنعتی و تکنولوژیک به سه مولفه وابسته است.

وی در توضیح سه مولفه گفت : اولا حمایت، پشتیبانی و توسعه همکاران و طرفین مورد توجه قرارگرفته و مولفه دوم اعتمادسازی است. به این تعبیر که نهاد سفارش دهنده به تأمین کننده اطمینان دهد که همکاری در یک بازه ۳ ساله الی ۱۰ ساله ادامه پیدا می کند. مولفه سوم نیز اعتبار سازی است.

«در ساختار جدید تولید تسلیحات دفاعی به این نتیجه رسیده ایم که خود تشکیلات نظامی نباید در کارها و پروژه های بزرگ به صورت جزئی و در تک تک ابعاد تولید، تامین، بازایابی و حمل و نقل و ... ورود کند. بلکه خود این ایجاد همکاری و برون سپاری و ایجاد یک زنجیره تامین گسترده و وسیع در سطح کشور منجر به ایجاد پراکندگی در سطح ملی می شود و دشمن همچون گذشته این امکان را نخواهد داشت که با نابودی یک مرکز تولید کلیت ساختار نظامی و دفاعی کشور را با تهدید و نابودی مواجه کند.»

کد خبر 427058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار