همشهری آنلاین: مقامات اندونزی همزمان با سالگرد زمین لرزه و سونامی سال ۲۰۰۴ بار دیگر از ساکنان این کشور خواستند از سفر به سواحل و مناطقی که همچنان با خطر سونامی و فوران های آتشفشانی مواجه اند، خودداری کنند.

ساحل اندونزي

به گزارش یورونیوز، هجوم امواج خروشان ناشی از سونامی شنبه شب مناطق ساحلی مشرف به تنگه سوندا، آبراهی بین دو جزیره جاوه و سوماترا در اندونزی را در هم کوبید و ضمن برجای گذاشتن خسارات فراواران بر اساس آخرین خبرها بیش از ۴۲۰ کشته برجای گذاشت.

این سونامی که به دنبال فوران آتشفشان آناک کراکاتوآ و جاری شدن خاکسترها و مواد مذاب آتشفشانی به بستر دریا روی داد همچنین بیش از هزاران آواره برجای گذاشته است. کارشناسان و مقامات محلی نسبت به فعال شدن مجدد قله آتشفشانی و هجوم دوباره موج های خروشان و ویرانگر هشدار داده اند.

سازمان ژئوفیزیک و هواشناسی اندونزی از ساکنان این کشور خواسته است دست کم پانصد متر یا یک کیلومتر از سواحل تنگه سوندا فاصله بگیرند. بر این اساس کارمندان دولت در مناطق یاد شده به طور روزانه تحولات مربوط به وضعیت قله آتشفشانی آناک کراکاتوآ را پیگیری می کنند.

سازمان هواشناسی اندونزی همچنین از احتمال ریزش شدید باران و شدت گرفتن هجوم امواج دریا در روز چهارشنبه خبر داده است.

رئیس سازمان هواشناسی اندونزی معتقد است که وضعیت ناپایدار کنونی به صورت بالقوه می تواند سبب رانش زمین و فرو رفتن بخش عمده ای از صخره های دهانه دریا به دورن آب شود که این خود می تواند زمینه ساز وقوع سونامی دیگری شود.

سونامی مرگبار اخیر در اندونزی همچنین تاکنون بیش از ۱۴۰۰ مصدوم برجای گذاشته و ۱۲۸ تن نیز در پی وقوع این سانحه طبیعی مفقود شده اند.

کد خبر 426625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار