همشهری آنلاین: محققان دریافتند ایزوترتینوئین که برای درمان آکنه تجویز می‌شود می‌تواند موجب تغییر میکروبیوم پوست بیماران آکنه‌ای شده و پوست را بسیار شبیه به افراد دارای پوست نرمال نماید.

آكنه

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه واشنگتن باکتری‌های نمونه برداری شده از پوست صورت را که در یک دوره ۱۰ ماهه در چهار مرحله زمانی برداشته شده بودند را مورد مطالعه قرار دادند. نمونه‌ها مربوط به ۱۷ بیمار مبتلا به آکنه بود که با ایزوترتینوئین درمان شده بودند. این افراد با ۸ فرد درمان نشده با این دارو مقایسه شدند. از بین این ۸ فرد، ۴ نفر دارای پوست نرمال و ۴ نفر مبتلا به آکنه بودند.

محققان دریافتند درمان با ایزوترتینوئین موجب افزایش تنوع میکروب‌های یافت شده بر روی پوست می‌شود. محققان همچنین از طریق ترتیب گذاری DNA موفق به شناسایی چهار نوع باکتری شدند که با درمان از طریق ایزوترتینوئین شکوفا شده بودند. هیچ یک قبلا با آکنه درمان شده مرتبط نبودند.

محققان همچنین دریافتند ایزوترتینوئین موجب کاهش تعداد کلی باکتری Propionibacterium می‌شود، بطوری که همزمان موجب افزایش تنوع انواع تک این باکتری می‌شود.

یافته‌ها نشان می‌دهد ایزوترتینوئین با ایجاد جامعه‌ای سودمند از Propionibacteria و سایر باکتری‌های سالم، موجب ایجاد یک جامعه میکروبی بر روی پوست شده که احتمال بازگشت آکنه را کاهش می‌دهد.

کد خبر 426581
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha