همشهری آنلاین: استفاده طولانی مدت و شبانه روزی از لنزهای چشمی موجب بروز عفونت‌های خطرناک و نابینایی چشم‌ها می‌شود.

لنز چشمي

به گزارش مهر، معمولا لنزهای تماسی ایمن تلقی می‌شوند، اما استفاده طولانی مدت از این لنزها و به هنگام خواب موجب افزایش ریسک بروز عوارض جدی می‌شود که می‌تواند به نابینایی دائم بیانجامد.

در یک نمونه، یک مرد ۳۴ ساله که هم در موقع شنا لنز تماسی به چشم داشته و هم به مدت ۳ تا ۴ روز در هفته این لنزها را به طور شبانه روزی استفاده می‌کرده است، دچار یک نوع نابینایی نادر ناشی از ارگانیزم‌های میکروسکوپی شده است.

نمونه دیگر مربوط به یک دختر نوجوان است که بعد از استفاده از لنزهای غیرتجویزی در طول مدت خواب شب، مبتلا به زخم قرنیه شد.

مرد ۵۷ ساله دیگری هم بعد از استفاده مداوم از لنز نرم خود به مدت دو هفته و بدون تمیزکردن روزانه آن، دچار نابینایی نسبی شد.

به گفته محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، به ازای هر ۲۵۰۰ استفاده کننده لنز، یک نفر دچار عفونت قرنیه می‌شود. اما این خطر در مورد کسانی که با لنز چشم‌شان می‌خوابند حداقل ۱۰ برابر بیشتر است.

محققان می‌گویند: «قرنیه چشم تنها بخشی از بدن است که اکسیژن خود را از جو می‌گیرد و نه از طریق منبع خون. از این رو زمانی که چشم‌ها در زمان خواب بسته می‌شوند، میزان اکسیژن به قرنیه کاهش می‌یابد. حال استفاده از لنزها در زمان خواب به شدت موجب کاهش اکسیژن می‌شده و ریسک رشد ارگانیزم‌های عفونی را افزایش می‌دهد.»

کد خبر 426338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار